Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Uzmanından Kurban Bayramı’nda beslenme önerileri

Şanlıurfa, 14 Haziran (Hibya) – Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Haliliye 1 nolu Sağlıklı Hayat Merkezi’nden Uzman Diyetisyen Hatice Demir, Kurban Bayramı’nda beslenmeyle ilgili uyarı yaptı.

Şanlıurfa, 14 Haziran (Hibya)

Diyetisyen Demir, bayramların tüm aile bireylerini bir araya toplayan, sevgi ve mutluluğun göstergesi olarak simgelenen geniş sofraların kurulduğu günler olduğunu belirterek, yasaklar koymadan, sağlıklı beslenerek bayramı keyifle geçirebilmek için yapılması gerekenleri sıraladı.

Hafif bir kahvaltı yapmanın önemli olduğunu söyleyen Demir, “Kahvaltıda kavurma, hamur işleri ve börekler tüketmek yerine kahvaltılıklar, peynir, zeytin ve yumurta ile güzel bir kahvaltıyla başlamak bizim için önemlidir.” dedi.

Demir, etlerin protein barındırdığı için sindirimi zor besinlerden olduğuna değinerek, “Kurban kesildikten sonra etleri dinlendirerek tükettiğimizde sindirim açısından bizler için daha sağlıklı olacaktır. Özellikle etleri pişirirken haşlama, fırında yağsız kavurma, ızgarada pişirme yöntemleri tercih edilmeli.” diye konuştu.

Etleri kendi yağıyla pişirmenin her zaman tavsiye ettikleri bir yöntem olduğunu dile getiren Demir, şöyle konuştu:

“Ekstradan içine tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı kullanmamıza gerek yoktur. Et yemeklerini biz özellikle öğle saatlerinde tüketilmesini sindirim açısından daha uygun olduğu için öneriyoruz. Et yemeklerinin yanında bir salata olabilir veya zeytinyağlı sebze yemeği mutlaka bulundurulmalıdır.”

Demir, ızgarada pişirme yöntemi tercih edildiğinde özellikle et ile ateş arasında 10-15 santimetrelik mesafe olması gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“En az 2-2,5 litre mutlaka su tüketilmeli, çikolata, şeker tarzı besinler çok fazla tüketilmektedir, Bunların yerine özellikle kuru veya normal mevsim meyveleri, kuru yemişler tüketilebilir. Ağır tatlılar yerine yine sütlü veya meyveli tatlılar yine tercih edilebilir. Yine bayramda da fiziksel aktivemize dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle hafif tempolu yürüyüş yaparak yine fiziksel aktivitemizi sürdürebiliriz.”

Çözülen etlerin tekrar dondurulmaması gerektiğine dikkati çeken Demir “Tüm vatandaşlarımızın aileleri, sevdikleriyle mutlu, keyifli, sağlıklı, güzel bayramlar geçirmelerini diliyoruz.” dedi.

Hibya Haber Ajansı