Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sabah stratejisi

Geçen hafta görece dar sayılabilecek bir bantta hareket eden BIST100 endeksi haftayı da yatay bir görüntüyle tamamladı.

Geçen hafta görece dar

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.
 

Geçen hafta görece dar sayılabilecek bir bantta hareket eden BIST100 endeksi haftayı da yatay bir görüntüyle tamamladı. Bankalılık en çok değer kaybeden sektör olurken; Turizm, GYO, İletişim öne çıktı. Zaten istenilen seviyede olmayan işlem hacminin de önceki haftaya göre azaldığı gözlendi. Bu haftanın önemli gelişmesi ise perşembe günkü TCMB faiz kararı. Merkez Bankası'nın politika faizini 250 baz puan artırarak %45 seviyesine çıkarması bekleniyor. Borsada ise geçen haftaki görüntüye paralel bant hareketi sürebilir. Aşağıda 7.900, yukarıda 8.150 önemli seviyeler konumunda. Yurtdışında ise bu hafta ABD'de Fed'in yakından izlediği PCE verisi dışında, son çeyrek öncü büyüme ve PMI rakamları öne çıkıyor. Euro Bölgesi'nde de PMI rakamları izlenecekken, ECB faiz kararı haftanın öne çıkan gelişmesi. Fiyatlamalara bakıldığında, cuma günü ABD borsaları teknoloji endeksi katalizörlüğünde pozitif tarafta günü kapattı. Bu sabaha da vadeliler alıcılı bir görüntüyle başlıyor. Nasdaq vadelisinin %0,6 civarında yükselişi dikkat çekiyor. Euro STOXX 50 vadelisi de yükselişte. Asya tarafında ise endekslerde karışık bir seyir var.

ABD tarafında, ocak ayına ilişkin Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi öncü verisi, 69,7'den 78,8'e yükselerek beklentilerin (70,1) üzerinde kaydedildi ve böylece Temmuz 2021'den bu yana en yüksek seviyede gerçekleşti.

Yurt içinde ise, TÜİK tarafından aralık ayı konut satışları verisi yayınlandı. Toplam konut satışları, aylık bazda aralıksız üç aylık düşüşün ardından aralıkta %48,2 oranında artarak 138.577 adet seviyesinde gerçekleşti ve böylece Aralık 2022'den bu yana en yüksek seviyede kaydedildi, bunun yanında yıllık bazda (bir önceki yılın aynı ayına göre) ise aralık ayında %33,4 oranında gerileyerek düşüşünü beşinci aya taşıdı.

Diğer yandan, TCMB tarafından ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi yayınlandı.

 • Katılımcıların, bu yıl sonu TÜFE beklentisini, %41,23 seviyesinden %42,04'e kısmi yönlü revize ettiği görülürken, 12 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentisini %41,23'ten %39,09 seviyesine ve orta vadeli TÜFE beklentilerinden 24 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentisini ise %24,82'den %23,69 seviyesine kısmi aşağı yönlü revize ettikleri gözlenmekte.
 • Piyasa katılımcılarının aylık enflasyon beklentisine baktığımızda; ocak ayında %5,41 artış sonrası şubat ayında %3,51 ve mart ayında ise %3,10 artış öngörülmekte. Neticede anket katılımcılarının beklentileri, yıllık bazda TÜFE'nin ocak ayında %64,77'den %62,85 seviyesine kısmi gerilemesinin ardından şubatta yeniden artışa geçerek %63,43 seviyesine ve mart ayında ise %64,72 seviyesine yükselmesi yönünde.
 • Ayrıca politika faizinin TCMB'nin bu haftaki faiz toplantısında %42,50'den ortalamada 250 baz puanlık artışla %45 seviyesine yükseltilmesi beklenirken, 3 ay sonrasında da ortalamada %45 seviyesinde seyretmesi bekleniyor.
 • Piyasa katılımcılarının bu yıl sonu için büyüme beklentisinin, %3,29'dan %3,35 seviyesine hafif yukarı yönlü revize edilmekle birlikte kademeli parasal sıkılaşmaya geçilmesinin gecikmeli etkileri ve küresel ekonomideki zayıf seyir beklentilerinin etkisiyle son beş aydır %4 seviyesinin altında seyrettiği gözlenmekte, bunun yanında gelecek yılki büyüme beklentisinin de %3,85 seviyesi ile %4 seviyesinin altında belirlendiği görülmekte.
 • Cari açık beklentisi bu yıl sonu için 34,3 milyar USD'den 34,4 milyar USD'ye hafif yukarı yönlü revize ile yataya yakın seyrederken, gelecek yıl sonu cari açık beklentisinde de 33,3 milyar USD ile bu yıla yakın seviye öngörülmekte.

Yurt dışında bu hafta veri takvimine bakıldığında, 

 • ABD tarafında, ekonomik faaliyetin son görünümüne ilişkin sinyal verecek olan ocak ayı S&P Global imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri çarşamba günü takip edilecek. Ayrıca perşembe günü geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda GSYH büyüme öncü verisi takip edilecek. ABD ekonomisinin yıllıklandırılmış çeyreklik bazda büyüme hızının geçen yılın dördüncü çeyreğinde %4,9'dan %2 seviyesine yavaşlaması bekleniyor. Ayrıca perşembe günü Fed'in önemli bir enflasyon göstergesi olarak takip ettiği yıllıklandırılmış çeyreklik bazda kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endekslerinin geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin öncü verileri açıklanacak. Cuma günü öte yandan, Fed'in özellikle aylık bazdaki fiyat gelişmelerinin seyri kapsamında takip ettiği PCE deflatör aralık ayı verileri ile kişisel gelirler ve harcamalar aralık ayı verileri takip edilecek. Bunun yanında, aralık ayı dayanıklı mal siparişleri öncü verisi takip edilecek. Ayrıca perşembe günü istihdam piyasası verilerinden, haftalık yeni işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilecek. Diğer yandan, konut piyasası verilerinden, perşembe günü aralık ayı yeni konut satışları ve cuma günü ise aralık ayı bekleyen konut satışları verileri takip edilecek.
 • Avrupa tarafında ise, piyasaların odak noktasında perşembe günü ECB'nin faiz kararı ve ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması olacak. ECB, geçen yıl aralık ayındaki toplantısında faizleri beklentilerle uyumlu olarak sabit tutarak faiz artışlarına son iki toplantıda ara vermişti, bunun yanında bilançosunu daha hızlı küçültmeye karar verdiğini açıklamıştı. ECB Başkanı Lagarde ise, geçen hafta gerçekleştirdiği son konuşmasında, Banka tarafından yaz dönemi itibariyle faiz indirimine gidilmesinin muhtemel olduğunu belirterek olası faiz indirimlerinin zamanlamasına yönelik somut sinyal vermişti. Ayrıca Avrupa genelinde son ekonomik görünüme ilişkin bilgi verecek olan ocak ayı HCOB imalat ve hizmet sektörleri öncü PMI verileri çarşamba günü takip edilecek. Bunun yanında, yarın Euro Bölgesi'nde ocak ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi ve cuma günü ise Almanya'da şubat ayına ilişkin GfK tüketici güveni verisi takip edilecek. Öte yandan, perşembe günü Almanya'da imalat, inşaat, toptan ve perakende ticaret sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların, ekonomide mevcut ve gelecek 6 aylık döneme yönelik değerlendirmelerini yansıtan IFO iş dünyası endeksi ocak ayı verisi açıklanacak.
 • Asya tarafında ise, yarın Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) toplantısı izlenecek. BOJ, geçen ayki toplantısında politika faizini -%0,10 seviyesinde sabit tutarak ultra gevşek para politikasını sürdürürken, getiri eğrisi kontrolü rejiminde de değişikliğe gitmemişti ve böylece 10 yıllık tahvil faiz hedefini yaklaşık %0 seviyesinde sabit bırakmıştı. Ayrıca BOJ'un karar metninde bu yıl negatif faiz uygulamasına son verileceğine dair sözlü yönlendirme de yer almamıştı. Bu kapsamda BOJ Başkanı Ueda, Banka'nın, negatif faiz politikasını terk etmeden önce ücretlerin kalıcı bir şekilde enflasyona destek vermesini görmek istediğini belirtmişti. Banka'nın yarınki toplantısında politika faizini sabit tutması beklenirken, negatif faiz politikasının geleceğine ilişkin olası yeni sinyaller yakından takip edilecek.

Yurt içinde ise, bugün aralık ayı yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) ve kasım ayı tarımsal girdi fiyat endeksi verileri, yarın ocak ayı tüketici güven endeksi verisi ve perşembe günü ocak ayına ilişkin sektörel ve reel sektör güven endeksleri ile kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Öte yandan, perşembe günü TCMB'nin PPK toplantısı izlenecek.

 • Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ağustosta aylık bazda %15,1 oranında azalışla rekor hızda düşüş kaydetmesinin ardından eylül ayında %5,1, ekim ayında %4,4 ve kasım ayında %1,1 oranında artış sonrasında aralık ayında ise %2,6 oranında artışla son dört ayda toparlanmayı sürdürmüştü ve böylece son beş ayın en yüksek seviyesinde kaydedilmişti.
 • Sektörel güven endeksleri aralık ayında karışık bir görünüm sunmuştu. Buna göre, aralık ayında mevsim etkilerinden arındırılmış olarak aylık bazda hizmet sektörü güven endeksi %1,2 oranında ve perakende ticaret sektörü güven endeksi %4,5 oranında yükselirken, inşaat sektörü güven endeksi ise üç aylık artışın ardından %3,3 oranında gerilemişti, reel kesim güven endeksi ise %0,5 oranında gerileyerek düşüşünü ikinci aya taşımıştı.
 • TCMB, Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki geçen ayki yedinci PPK toplantısında politika faizini beklentilerle uyumlu olarak 250 baz puanlık artışla %40'tan %42,50 seviyesine yükseltmişti. Böylece son yedi toplantıdaki toplam faiz artışı miktarı 34 yüzde puana ulaşmıştı. Ayrıca ''dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığının değerlendirilerek parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatıldığı'' ve ''parasal sıkılaştırma adımlarını en kısa zamanda tamamlamanın öngörülmekte olduğu'' vurgulanmıştı. Banka'nın bu haftaki toplantısında ise politika faizini 250 baz puanlık artışla %45 seviyesine yükseltmesi bekleniyor.

 
Şirket haberleri

Ahlatçı Doğal Gaz (AHGA, Nötr): Sermayesine %70 oranında iştirak edilen şirketin bağlı ortaklığı Dünya Katılım Bankası'nın sermayesinin tamamen nakden olmak üzere 100mn TL'den 3.000mn TL'ye çıkarılmasına karar verilmiştir.

Astor Enerji (ASTOR, Nötr): Şirket, İspanya'da yerleşik bir firma ile 1,2mn EUR tutarında "transformatör" satış sözleşmesi imzalamıştır. Yapılan sözleşmenin 2022 yılı hasılata oranı %0,53'tür.

Enerya Enerji (ENERY, Nötr): Sermayesine %29 oranında iştirak edilen Dünya Katılım Bankası'nın sermayesinin tamamı nakden olmak üzere 100mn TL'den 3.000mn TL'ye çıkarılmasına karar verilmiştir.

Kordsa Teknik Tekstil (KORDS, Nötr): Şirket'in kompozit teknolojileri alanındaki yetkinliğini daha ileri seviyeye ulaştırma stratejisi kapsamında, 2017'de Türkiye'de kurulan ve doğal elyaf takviyeli endüstriyel biyokompozitler geliştirerek sentetik kompozitlere çevre dostu alternatifler sunan sürdürülebilir ileri malzemeler şirketi B PREG Kompozit ve Tekstil Mühendislik Danışmanlık Sanayi Ticaret A.Ş.'nin ("BPREG") sermaye artırımına katılım yoluyla, BPREG'in %10'una denk gelen 25bin TL nominal değerli payın Şirket tarafından 300bin Avro karşılığında satın alınmasına karar verilmiş ve bu doğrultuda İştirak Sözleşmesi 19 Ocak 2024 tarihinde imzalanmıştır.

Mia Teknoloji (MIATK, Nötr): Şirketin yurtdışı iş geliştirme faaliyetleri planında yer alan hedef ülkelerden Polonya'da başlatılan iş geliştirme faaliyetleri kapsamında, şirket ile Polonya'da mukim bir enerji ve teknoloji firması arasında, yazılım, kurulum, lisans, bakım ve destek işleri ile ilgili 1,3mn Euro tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir.

Turkcell İletişim (TCELL, Nötr): Şirketin ağlı ortaklıklarından CJSC Belarusian Telecommunications Network'ün 1.275mn BYN olan sermayesi, 48mn BYN artırılarak 1.323mn BYN'ye çıkarılmıştır.

Diğer şirket haberleri

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım (AGROT): Şirketin, 17.01.2024 tarihinde yaptığı Özel Durum Açıklamasında, Ege Bölgesinde bulunan bir fabrika ile uzun dönem kiralama sözleşmesi için ön görüşmelere başlandığı kamuya açıklanmıştı. İzmir Torbalı'da bulunan, gıda ve tarım sektöründe faaliyet gösteren fabrika ile görüşmeler olumlu neticelenmiş olup, sözleşme ocak ayı içerisinde imzalanacaktır. 200 bin ton domates, biber ve meyve püresi üretim kapasitesine sahip olan söz konusu fabrika; bölge çiftçileri ile sözleşmeli tarım yapmak üzere merkez olarak kullanma, salçalık domates ve biber işleme, salça üretimi ve salçadan mamul her türlü soslar ile bunların müstahzarlarının üretimi ve paketlenmesi ile yaş sebze ve meyve işleme işlerinde kullanılmak amacı ile kiralanacaktır.

Beşiktaş Futbol (BJKAS): Beşiktas, 1 Eylül 2023 – 30 Kasım 2023 döneminde 276,2mn TL net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 100,7mn TL net dönem zararı kaydedilmişti. Aynı dönemde 92,5mn TL brüt zarar kaydedilirken esas faaliyetlerden 47,4mn TL net diğer gelir kaydedilmiştir. Finansman tarafında ise 107,8mn TL net gider kaydedilmiştir.

Açıklanan zarar ile birlikte Beşiktaş'ın 1 Haziran 2023 – 30 Kasım 2023 dönemindeki toplam zararı 459,5mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 72mn TL dönem zararı kaydedilmişti. 

Galatasaray Futbol (GSRAY): Galatasaray, 1 Eylül 2023 – 30 Kasım 2023 döneminde 64,6mn TL net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 266,1mn TL net dönem zararı kaydedilmişti. Aynı dönemde 90,2mn TL brüt kar kaydedilirken esas faaliyetlerden diğer giderler kısmında 201,3mn TL net gider kaydedilmiştir. Finansman tarafında ise 114,9mn TL net gelir kaydedilmiştir.

Açıklanan zarar ile birlikte Galatasaray'ın 1 Haziran 2023 – 30 Kasım 2023 dönemindeki toplam karı 34,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 254,3mn TL dönem zararı kaydedilmişti. 

Fenerbahçe Futbol (FENER): Fenerbahçe, 1 Eylül 2023 – 30 Kasım 2023 döneminde 244,9mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde 110mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydedilmişti. Aynı dönemde 106,5mn TL brüt zarar kaydedilirken esas faaliyetlerden diğer giderler kısmında 140,7mn TL net gider kaydedilmiştir. Finansman tarafında ise 48,6mn TL net gider kaydedilmiştir.

Açıklanan zarar ile birlikte Fenerbahçe'nin 1 Haziran 2023 – 30 Kasım 2023 dönemindeki toplam karı 663,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 252,9mn TL dönem karı kaydedilmişti. 
 
Burçelik Vana (BURVA): Şirket, yurtiçindeki bir müşteriden 1,8mn USD tutarlı, Temmuz 2024 tarihine kadar teslim edilecek vanaların temini konusunda sipariş alınmıştır.

Dofer Yapı Malzemeleri (DOFER): Şirket ile yurtiçi merkezli iki firma arasında KDV hariç 17,2mn TL tutarında sipariş sözleşmesi imzalanmıştır.

Forte Bilgi (FORTE): Şirket, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı'nın Güvenlik Duvarı ve Network Ürünleri Bakım Destek İhalesinde en iyi fiyatı sunarak birinci olmuştur. İhale bedeli, KDV hariç 54,4mn TL'dir.

Kervan Gıda (KRVGD): 19.01.2024 tarihi itibarıyla şirketin Mısır'daki bağlı ortaklığı licorice hat yatırımını tamamlanmış ve üretime başlanmıştır. Bu licorice hattının tam kapasite çalışmaya başlamasıyla birlikte yıllık ciro katkısının yaklaşık 7,5mn USD seviyesinde olması beklenmektedir.

Konya Kağıt (KONKA): Bera Holding sahip olduğu 3,9mn TL'lik nominal tutardaki hisseyi borsada işlem gören tipe dönüşüm için MKK'ya kaydettirdi. Şirketin ödenmiş sermayesi 130mn TL seviyesinde bulunuyor. Buna göre MKK'ya kaydettirilen söz konusu hisseler, ödenmiş sermayenin %3'ünü oluşturuyor.

Maçkolik (MACKO): Mevcut müşterilerden ve ilişkili taraf Onedio ile Şirket arasındaki Reklam Satış Sözleşmesi 2024 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere minimum 27,5mn TL + KDV garantili olacak şekilde yenilenmiştir.

Milpa Ticari ve Sınai Ürünler (MIPAZ): Re-Pie Portföy Yönetimi, Secondary Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'na ("GSYF") olarak, Milpa'da sahip olduğu %79,5 oranında payını devretmiştir. Devir sözleşmesi kapsamında, devre ilişkin hesaplama kapsamında dikkate alınan hisse fiyatı, kapanış gününden bir iş günü öncesi (18.01.2024) borsa seans kapanış fiyatı olarak dikkate alınmış olup, ilgili MİPAZ iştirak payı karşılığında devralınan GSYF fon katılma paylarının fiyatı ise yine kapanış gününden bir iş günü öncesi (18.01.2024) fon katılma payı fiyatı üzerinden dikkate alınarak toplamda 6.782mn TL karşılığında yapılmıştır.

Sun Tekstil (SUNTK): Sun Tekstil'in Torbalı Organize Sanayi Bölgesi'ndeki arsa üzerine kuracağı yaklaşık 16bin m2 üretim tesisinin ve Şirket'in bağlı ortaklığı Ekoten Tekstil'in Torbalı'da bulunan arsasına kuracağı yaklaşık 8.750 m2 yeni binanın inşaat çalışmaları devam etmektedir. Yaşanan gecikmeler nedeniyle, Sun Tekstil'in yeni tesisinin 2024 yılı Nisan ayı sonuna kadar, Ekoten'in yeni binasının ise 2024 yılının Temmuz ayı sonuna kadar faaliyete geçmesi planlanmaktadır.

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı