Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Rusya: RMB’nin Rusya’nın ihracatındaki payı 85 kat arttı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, son iki yılda Rusya’nın ihracatında Çin para birimi RMB cinsinden yapılan ödemelerin 85 kat arttığını ve dünya ekonomisi yavaşlarken Rusya’nın “sert bir iniş”ten başarıyla kaçındığını belirtti.

Rusya Merkez Bankası Başkanı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, son iki yılda Rusya’nın ihracatında Çin para birimi RMB cinsinden yapılan ödemelerin 85 kat arttığını ve dünya ekonomisi yavaşlarken Rusya’nın "sert bir iniş”ten başarıyla kaçındığını belirtti.

Nabiullina, 30 Ocak’ta RIA Novosti’ye verdiğ röportajda, 2024 yılında BRICS ülkelerinin ödeme sistemleri ve yerel para birimleri cinsinden ödemeler konularında işbirliğine odaklanacağını söyledi. Nabiullina, Rusya'nın BRICS dönem başkanlığını yürüttüğü dönemde "zengin bir gündem” ortaya koyacağını ifade etti.

Nabiulina, ayrıca 2024'te Rusya'nın BRICS ülkelerinin derecelendirme sistemlerinin karşılıklı olarak tanınmasını ve kara para aklama ile ortaklaşa mücadele platformu kurulmasını teşvik edeceğine dikkat çekti.

Nabiullina, ayrıca son iki yılda ülkenin dış ticaret dengesinde BRICS ülkelerinin payının 2 kat artarak yüzde 40’a ulaştığını vurgularken, bu ülkelerle ulusal para birimleri cinsinden yapılan ticaretin yüzde 85’e kadar yükseldiğini söyledi.

Hibya Haber Ajansı