Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Progresiva Enerji’nin enerji depolama projesi

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş, grup şirketlerinden Progresiva Enerji Yatırımları Ticaret A.Ş’nin enerji depolama projesine ilişkin bilgilendirme yaptı.


Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklama şöyle:

''Kontrolmatik grup şirketlerinden olan Progresiva Enerji Yatırımları Ticaret A.Ş, Türkiye'nin en büyük şebeke ölçekli enerji depolama projesini Tekirdağ'da hayata geçirecek. Ülkemizin ilk GWh kapasitesine sahip enerji depolama tesisi olacak olan bu tesisle yıllık 875 milyon kWh saat üretim kapasiteli bir rüzgar enerji santrali (RES) de devreye alınacak. Progresiva, enerji depolama tesisinin inşası için Çinli Harbin Electric International Company (HEI) ile bugün kapsamlı bir EPC anlaşması imzalayacak. Projede, Progresiva yatırımcı, HEI, EPC ana yüklenicisi, Pomega, depolama sistemleri alt yüklenicisi ve Kontrolmatik ise elektrik ve inşaat alt yüklenicisi olarak görev alacak. Bu proje için 300 milyon dolarlık finansman Çin'den HEI aracılığı ile sağlanırken, Kontrolmatik grup şirketi Pomega yerli depolama sistemlerini sağlayacaktır. Ayrıca Kontrolmatik elektrik ve inşaat işleri kapsamında altyüklenici olarak görev alacak. 2027 yılında geçici kabul aşamasına gelmesi beklenen projenin, 1 GWh'lik depolama tesisinin 2025 yılında devreye alınması planlanmaktadır. 250 MW'lık bir RES'in de bünyesinde bulunacağı projenin özellikleri şunlar: 50 adet 5 MW'lık rüzgar türbini, depolama kapasitesi 1 GWh (250 MW x 4 saat), şebekeye bağlantı noktası Türkgücü TM (380 kV, 35 km), santral kapasite faktörü ~%40 (875.000 MWh/yıl) 

Söz konusu yatırımla böylesi büyük çaplı bir projenin hayata geçirilmesi ve bu sayede Türkiye'nin enerji üretimi ve enerji ihracatı konularındaki büyük potansiyeline katkı sağlayarak aynı zamanda ulusal karbon emisyonu azaltma hedeflerine daha hızlı ulaşma konusunda da önemli bir adım atılması öngörülmektedir. Pomega bu projenin 1 GWh depolama kısmının tedarikçisi olarak da yenilenebilir ve temiz enerji gelişimine katkı sağlayacaktır. Projenin konumu itibarıyla, hem  enerjinin en yoğun olarak tüketildiği sanayi bölgelerine yakınlığı hem GWh ölçeğindeki ilk depolama tesisi olması, hem de yüzde 40'lık yüksek kapasite faktörüne sahip RES'ten sağlanacak enerji üretimiyle kullanıcılara ulusal şebekeye emre amadeliğiyle yüksek yeşil enerji sağlaması ve böylelikle enerji arz güvenliğini güçlendirmesi beklenmektedir.'' 

Hibya Haber Ajansı