Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Öztrak: “Yılın tamamı için ayrılan para tek seferde, daha ocak ayında harcanıp gitmiş”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, hükümetin yılın tamamı için Türkiye Uzay Ajansı’na ayırdığı bütçenin 1 milyar 702 milyon lira olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)

Öztrak, F-16 pilotu Alper Gezeravcı’nın uzaya geldiğini belirterek, “Hükümetin eski ortağı FETÖ’nün kumpasından kurtulan Gezeravcı’nın, uzaya çıktığında ilk cümlesi Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘İstikbal göklerdedir’ sözleri oldu. Kendisiyle hepimiz gurur duyuyoruz.” dedi.

Uzay seyahatinin zamanlaması ve maliyetine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Öztrak, “Milletin parasıyla, Erdoğan’ın yakın dostu Elon Musk’ın roketiyle, uluslararası istasyona bilimsel deney adı altında turistik bir seyahat görüntüsü var. Bu seyahat tam da yerel seçimler öncesinde yapılıyor. Yürütülen yoğun iletişimle birlikte düşünüldüğünde, bu yapılanın aslında bir seçim yatırımı olduğu ortaya çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Öztrak, uzay seyahatinin maliyetinin 55 milyon dolar olduğuna değinerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bugünkü kurla 1 milyar 660 bin TL. Buna karşın Hükümetin yılın tamamı için Türkiye Uzay Ajansı’na ayırdığı bütçe 1 milyar 702 milyon lira. Yılın tamamı için ayrılan para tek seferde, daha ocak ayında harcanıp gitmiş. Oysa Hindistan, uzay programına 73 milyon dolar yatırdı.”

Hibya Haber Ajansı