Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Orman yangınları Şili’yi felç etti: 70’den fazla ölü

STOCKHOLM- 04.02.2024- HİBYA-Şili’de Cuma gününden bu yana devam eden çok sayıdaki orman yangınları nedeniyle Cumhurbaşkanı Gabriel Boric, yangınları söndürmek için mevcut tüm kaynakları kullanmak amacıyla sokağa çıkma yasağıyla olağanüstü hal ilan etti.

STOCKHOLM- 04.02.2024- HİBYA-Şili'de Cuma

Bugüne kadar 70'den fazla kişinin yaşamını yitirdiği yangınların kentlere yaklaşması nedeniyle pek çok kişi de tahliye edildi.

Boriç, helikopterle ağır hasar gören bölgenin üzerinde havadan incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Hükümet olarak yerel halkın yeniden ayağa kalkmasına yardım etmek için hazır olacağız" dedi.

İtfaiye ekipleri, Cumartesi öğleden sonra yerel saat itibarıyla hala 29 yangınla mücadele ederken, 40'ı kontrol alındı. Daha önce toplam 43.000 hektarlık alana yayılan 90'ın üzerinde yangının rapor edildiği belirtilmişti. Kuru hava ve 40 derecelik sıcaklığın yangınla mücadeleyi zorlaştırıldığı belirtiliyor.

Vina del Mar Belediye Başkanı Macarena Ripamonti, durumun bölge tarihinde karşılaştığı en zor durumlardan biri olduğunu belirterek ''Eşi görülmemiş bir felaketle karşı karşıyayız, Valparaiso bölgesinde böyle bir durum hiç yaşanmadı.'' dedi.

Hibya Haber Ajansı