Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İsviçre-Çin ilişkileri süratle gelişiyor

İsviçre Konfederasyonu Ekonomi, Eğitim ve Araştırma Bakanı Guy Parmelin, kısa süre önce Çin Medya Grubu’na(CMG) verdiği röportajda, İsviçre ile Çin arasındaki ilişkilerin süratle geliştiğini söyledi.

İsviçre Konfederasyonu Ekonomi, Eğitim

İsviçre Konfederasyonu Ekonomi, Eğitim ve Araştırma Bakanı Guy Parmelin, kısa süre önce Çin Medya Grubu’na(CMG) verdiği röportajda, İsviçre ile Çin arasındaki ilişkilerin süratle geliştiğini söyledi.

Uluslararası düzende günden güne büyüyen bir güven açığı bulunduğuna işaret eden Parmelin, yeniden güven tesis etmenin dünya genelinde büyük can kaybına yol açan çatışmaların sonlandırılmasına yardımcı olacağını söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2017 yılında İsviçre’ye yaptığı ziyaret öncesinde kaleme aldığı makaleye değinen Parmelin, güvenin sağlıklı ilişkilerin geliştirilmesinin temelini teşkil ettiğini, bunun tüm dünya için geçerli olduğunu dile getirdi.

İsviçre’nin birçok ülkeyle serbest ticaret anlaşması imzaladığını hatırlatan Parmelin, bunun karşılıklı güvenin tesisine yararlı olduğunu kaydetti.

Küreselleşme karşıtlığının, tek taraflılığın ve ticarette korumacılığın İsviçre’ye etkilerine de değinen Parmelin, ticarette korumacılığın tüm ekonomiler ve dünya halkları için tehdit oluşturduğunun altını çizdi. Parmelin, İsviçre’nin hemen hemen tüm uluslararası örgütlere üye olduğunu ve diğer ülkelerle temaslarda bulunmayı arzuladığını ifade etti.

İsviçre-Çin ilişkilerini değerlendiren Parmelin, süratle gelişen ikili ilişkilerin 70 yılı aşkın süreçte farklı aşamalardan geçtiğini ve 10 yıl önce imzalanan serbest ticaret anlaşmasının kazan-kazan ilkesi temelinde yenilenebileceğini aktardı.

Kuşak ve Yol’un çok önemli bir inisiyatif olduğunu söyleyen Parmelin, İsviçre’nin kurucularından biri olduğu Asya Altyapı Yatırım Bankası aracılığıyla Kuşak ve Yol’a katılan ülkelere yatırım yapabileceğini belirtti.

İsviçre ile Çin arasında finans sektöründeki işbirliğine dair iyimser olduğunu kaydeden Parmelin, ikili iş birliğinin ekonomi, bilim ve teknolojiyle sınırlı kalmaması gerektiğini, tarafların eğitim ve yapay zeka gibi farklı alanlarda diyalog gerçekleştirebileceğini ifade etti.

Hibya Haber Ajansı