Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İspanya bazı kısa mesafe iç hat uçuşlarını yasaklıyor

Madrit, 5 Mart (Hibya) – İspanya Hükümeti, iki nokta arasında tren veya araba ile iki buçuk saat veya daha kısa sürede seyahat edebilmeniz durumunda yurt içi kısa mesafeli uçuşların yasaklanmasını önerdi.

Madrit, 5 Mart (Hibya)

Öneri karbon ayak izini azaltmaya yönelik çevre planının bir parçası olarak görülüyor.

Böyle bir uyhulamadan henüz kaç uçuşun etkileneceği bilinmiyor, ancak İspanya'nın iki şehri arasında uçan bazı iç havayolları tarafından kesinlikle protesto edileceği öngörülüyor. Teklifte aktarmalı uçuş almak için daha büyük bir havaalanına uçmak gibi hükümler öneriler yer alıyor.

Fransız hükümeti de geçen yıl trenle iki buçuk saat içinde yolculuk yapabilmeniz durumunda yurt içi kısa mesafeli uçuşları yasaklamıştı.

İspanya'nın koalisyon hükümeti başlangıçta dört saatlik bir süre önermişti ve bu süre müzakere edilerek kabul edildi. Orijinal öneride, demiryolu hizmetiyle değiştirilebilecek 11 iç hat uçuşunun kesilmesi öngörülüyordu.

Yeni yasak daha az sayıda uçuşu etkileyecek ancak bu konuda bile İspanya'da siyasi tartışmalar başladı. Siyasi liderlerden Guillermo Mariscal, girişimin "etkisiz" olduğunu, çünkü emisyonlarda yalnızca yüzde 0,06'lık bir azalmaya yol açacağını söyledi.

Yasağın onaylanabilmesi için birkaç aşamadan daha geçmesi gerekecek.

Hibya Haber Ajansı