Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Grönlandlı kadınlar Danimarka devletine doğum kontrolü ‘ihlali’ nedeniyle dava açtı

Stockholm, 5 Mart (Hibya) – 143 kişilik kadın grubu, 1966 ile 1970 yılları arasında, bazılarının çocuk olduğu dönemde, rızaları veya bilgileri olmadan kendilerine spiral takıldığını iddiası ile Danimarka devletine tazminat davası açtı.

Stockholm, 5 Mart (Hibya)

143 kadından oluşan grup Pazartesi günü yasal işlem başlattı ve insan haklarının ihlali olarak tanımladıkları durum nedeniyle 43 milyon Danimarka kronuna (31,4 milyon $) yakın toplu tazminat talep etti.

Grönland'ın nüfusunu azaltmak amacıyla Danimarkalı doktorların kendilerine rahim içi spiral takıldığını söyleyen kadınlardan bazıları 12 yaşındaydı. Danimarka hükümetinin 1966 ile 1970 yılları arasındaki uygulamalarından 4.500 kadın ve kız çocuğunun etkilendiğine inanılıyor.

Geçtiğimiz Ekim ayında 67 kadın, devletin kendilerine tazminat ödemesini veya yasal işlem başlatılmasını talep etmek için öne çıktı ancak Danimarka Hükümeti'nden karşılık bulamadı. O zamandan bu yana, her biri 300.000 Danimarka kronu (43 bin $) tazminat isteyen kadınların sayısı iki kattan fazla arttı.

Hibya Haber Ajansı