Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FED’in vereceği mesajlar izlenecek

Son dönemde gerek Fed yetkililerinden gelen açıklamalar gerekse enflasyon ve istihdam gibi makro göstergelerin piyasa beklentisini geride bırakması Mart ayında faiz indirimine gidilme ihtimalini önemli ölçüde ortadan kaldırmıştı.

Son dönemde gerek Fed

Son dönemde gerek Fed yetkililerinden gelen açıklamalar gerekse enflasyon ve istihdam gibi makro göstergelerin piyasa beklentisini geride bırakması Mart ayında faiz indirimine gidilme ihtimalini önemli ölçüde ortadan kaldırmıştı. Aynı sebeplerden dolayı Mayıs ayına ilişkin olasılığın %50’nin altında seyrettiğini görüyoruz. Dolayısıyla ortaya çıkan tablo piyasaların ilk etapta oluşturduğu senaryodan çok daha farklı bir noktaya doğru ilerlerken faiz indirimlerine ne zaman başlanacağına yönelik belirsizlik devam ediyor. Fed yetkililerinin FOMC toplantılarında yaptıkları değerlendirmeler ise piyasalar için bir ipucu olabilir. Bu kapsamda üç hafta önce gerçekleştirilen Fed toplantısının TSİ 22.00’de açıklanacak tutanakları bugün piyasaların odaklanacağı ana konu başlığını oluşturuyor.

TL: Uzun süredir olduğu gibi hafif yukarı yönlü eğilimini devam ettiren USD/TL kuru dün 30,90 seviyesinin üzerini de test etmeye başladı. Sık sık dikkat çekmeye çalıştığımız gibi özellikle henüz zirve yapmayan enflasyonun seyri nedeniyle bu görünümün olağan olduğunu düşünüyoruz. Kaldı ki Fed’in henüz faiz indirimine çok sıcak bakmıyor oluşu da gelişmekte olan ülke para birimleri açısından şartları zorlaştıran bir unsur olarak çalışıyor. Bu açıdan bakıldığında bugün Fed tutanaklarında verilecek sinyallerin gelişmekte olan ülke para birimleri açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz. Yarın ise odak noktasında tamamen TCMB’nin vereceği mesajlar olacak. 

Borsa İstanbul: Bir günlük küçük çaplı düzeltmenin ardından Borsa İstanbul yukarı yönlü eğilimine dün de devam etti. Ancak bankalar öncülüğünde yakalanan iyimser görünüme karşın BIST-100 endeksi önceki gün test ettiği 9400 puanın altında kaldı. Bu noktayı ilk direnç olarak takip ederken aşağıda ise 9200’ün üzerinde kalınmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Diğer taraftan endekste 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde seyreden hisse oranının %95’in üzerinde olması son dönemde ne ölçüde güç kazanıldığını teknik açıdan da oldukça net şekilde yansıtıyor.  EMEA bölgesinde Borsa İstanbul’a bu açıdan en çok yaklaşabilen %78 ile Prag borsası. ABD’de ise %60’lar civarında rakamlar görüyoruz.

BIST-30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 10091 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 10021, 9940, 9869 ve 9789 destek olarak izlenebilir. 10162, 10243, 10314 ve 10394 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 31.1465 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 31.1155, 31.053, 30.991 ve 30.9285 destek olarak izlenebilir. 31.1775, 31.24, 31.302 ve 31.3645 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı