Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Cameron: İngiltere Rusya’nın dondurulmuş varlıklarını Ukrayna’ya vermeye hazır

Londra, 6 Mart (Hibya) – The Guardian gazetesinin İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’a dayandırdığı haberine göre, İngiltere ülkedeki dondurulmuş Rus merkez bankası varlıklarının tamamını Ukrayna’ya borç vermeye hazır.

Londra, 6 Mart (Hibya)

Buna göre Cameron, Rusya'nın savaşın sonunda Ukrayna'ya tazminat ödemek zorunda kalacağını belirterek, İngiltere'nin Ukrayna'ya Rusya'nın dondurulmuş tüm merkez bankası varlıklarını borç vermeye hazır olduğunu söyledi.

Varlıkların Ukrayna'daki tahribatın ödenmesi için teminat olarak kullanılacağını söyledi.

Plan, Avrupa Birliği'nde Ukrayna'ya yalnızca Batı'nın elinde bulunan Rus merkez bankası varlıklarından elde edilen beklenmedik kârların verilmesi yönünde tartışılan tekliflerden daha radikal. Yıllık beklenmedik kârın 4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Cameron Salı gecesi şunları söyledi:

"Rusya tarafından tazminatlar ödendiğinde bunu telafi edeceğimizi bilerek bu parayı Ukraynalılara vermek için sendikasyon kredisi veya dondurulmuş Rus varlıklarını etkili bir şekilde kullanan tahvil gibi bir şeyi kefalet olarak kullanma fırsatı var. Bu, bunu yapmanın daha iyi bir yolu olabilir. Bu konuda maksimum düzeyde G7 ve AB birliğini hedefliyoruz ancak bunu başaramazsak bu adımı atmak isteyen müttefiklerle ilerlemek zorunda kalacağımızı düşünüyorum."

Cameron, tahvil planının Londra şehrinin itibarını herhangi bir şekilde zedeleyeceğini düşünmediğini söyledi.

Guardian'a göre Cameron ilk kez teklif hakkında bu kadar detaylı bir şekilde konuştu ve muhtemelen planın AB'den değil ABD'den aldığı siyasi desteğin altını çizdi.

Plan, Ukrayna'ya silah satın alması ve bütçe açığını finanse etmesi için yeni bir fon kaynağı sağlayacağından, ABD Kongresi'nin Ukrayna'ya yardımın uzatılmasını engellemeye devam etmesi durumunda Ukrayna'ya özellikle yararlı olacaktır.

G7, bir yılı aşkın bir süredir, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sırasında dondurulan Rus merkez bankası varlıklarına, uluslararası mali sisteme olan güveni zedelemeden el konulup konulamayacağını tartışıyor.

AB, Rusya Merkez Bankası'ndaki yaklaşık 260 milyar Euro'luk varlığın, G7 ortakları, AB ve Avustralya'nın yetki alanlarında menkul kıymetler ve nakit şeklinde hareketsizleştirildiğini tahmin ediyor; bunların üçte ikisinden fazlası AB'de hareketsiz.

Belçika'nın, Euro net mali takas odasında muhafaza edilen varlıkların 190 milyar kadarını kontrol ettiği düşünülüyor ve Cameron tarafından ortaya konulan radikal planı takip etme konusunda en isteksiz ülke olduğu düşünülüyor. Halihazırda başta Rusya olmak üzere bir dizi davayla karşı karşıya olduğunu ve tutumunun Fransa ve Almanya'dan destek aldığını belirtiyor.

Başlangıçta egemen devlet varlıklarının kutsallığı nedeniyle Merkez Bankası varlıklarına el koyma konusunda isteksiz olan ABD Hazinesi, tahvil fikrine ısındı. ABD'nin 40 ila 60 milyar dolar değerinde, İngiltere'nin ise 25 milyar sterline yakın Rus varlığı olduğu tahmin ediliyor, ancak resmi bir rakam açıklanmadı.

Teklifin güçlü yanı, tazminatların ödenmesinden sonra ele geçirilen varlıkların Rusya'ya iade edilmiş sayılmasıdır. Teklifin zayıf yanı, Ukrayna'nın askeri bir zafer kazanacağını ve mağlup Moskova'nın Ukrayna'ya verdiği zararın tazminatını ödemeye hazır olacağını varsaymasıdır ki bu şu anda hayal bile edilemeyecek bir şey.

Vladimir Putin, Rusya'da faaliyet gösteren bazı ABD şirketlerinin varlıklarına el koyarak misilleme yaptı.

Ukrayna'nın Rus işgaline karşı savaşmak için yılda 100 milyar avroya, yeniden inşa için ise 50 milyar avroya ihtiyacı olduğu tahmin ediliyor.

Devlet varlıklarına benzer tahsisatlar daha önce de yaşanmıştı; bunların en önemlisi, 1990 işgalinin ardından Kuveyt'e tazminat olarak tahsis edilen milyarlarca dolarlık Irak fonuna BM onaylı ABD tarafından el konulmasıydı. Rusya, BM'nin varlıklarına el konulmasını onaylayacak herhangi bir hamleyi veto edecek.

Dışişleri Bakanı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da duracağını düşünmediğini belirterek, "Rusya'nın Ukrayna'da herhangi bir şekilde kazanmasına izin verirsek Moldova ve bazı Baltık ülkeleri riske girer" dedi.

Hibya Haber Ajansı