Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bakan Kacır ve Bakan Şimşek, Batman’da Biosys Fabrikasını açtı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman’da 150 milyon liralık yatırımla faaliyete geçecek Biosys fabrikasının açılışını gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır , Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB)’de 8 bin metrekarelik alanda faaliyete geçecek ve yeni nesil tıbbi teknolojiler alanında üretim yapacak Biosys fabrikasının açılışında konuşarak, tesisin ilk etapta yoğun bakımda ihtiyaç duyulan mekanik ventilatör, nöromonitör, nemlendirici ve yüksek akış oksijen terapisi cihazı üreteceğini kaydetti.

“Yatırım teşviklerimiz sayesinde hayata geçirilen bu altyapı, önümüzdeki dönemde endoskopik kapsül, hemodiyaliz cihazı ve anestezi cihazları gibi kritik ürünleri de üretecek, sağlık alanında yerlileşme hamlemize büyük katkılar sağlayacak” diyen Bakan Kacır, Teknolojik gelişim ve dijital dönüşümün tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektöründe de yeni bir devrimin kapılarını araladığını belirtti.

Yerli solunum cihazı

Bakan Kacır Pandemi döneminde, hastanelerin en kritik ihtiyaçlardan birinin yoğun bakım solunum cihazları olduğunu dile getirerek, “Bu cihazları ya da parçalarını, parasını verseniz dahi satın alamayacağınız bir dönemde; BAYKAR, Arçelik ve ASELSAN’ın destek ve çabaları ile BİOSYS’in geliştirdiği yerli solunum cihazını 14 gün içinde seri üretime geçirmeyi başardık. 3 ay içerisinde 5 bin adet cihazımızı hastanelerimizle buluşturduk. Yüz binlerce vatandaşımıza nefes olduk” dedi.

Millileşme ve yerlileşme

Pandeminin sağlık yatırımlarının önemini ve sağlıkta millileşmenin kritik bir hamle olduğunu gösterdiğine vurgu yapan Bakan Kacır, “Bu gerçekten hareketle, Millî Teknoloji Hamlesi rehberliğinde hazırladığımız “Akıllı Yaşam ve Sağlık Ürün ve Teknolojileri Yol Haritası” ile stratejik alan olarak belirlediğimiz ilaç, tıbbi cihaz ve sağlık bilişim teknolojilerinde yerli ve millî üretimi odağımıza aldık” diye konuştu

Sağlık sektörü

Bakan Kacır sağlık alanındaki girişimleri öncelikli olarak destekleme kararı aldıklarını söyleyerek, “Sağlık sektörü ve ilgili endüstrileri, yatırım teşvik sisteminde öncelikli yatırım teşvikleri kapsamına aldık. Sadece 2023 yılında sağlık sektöründe 315 yatırıma teşvik belgesi düzenledik, 55 milyar liradan fazla yatırımı harekete geçirdik ve yaklaşık 9 bin nitelikli istihdamın önünü açtık” ifadelerini kullandı.

Teknoloji odaklı sanayi hamlesi ve yatırım taahhütlü avans kredisi

Teknoloji odaklı sanayi hamleleri hakkında bilgi veren Bakan Kacır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Katma değerli üretimi teşvik etmek ve cari açığı azaltmak üzere hayata geçirdiğimiz Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nda; biyobenzer ilaçlardan kanser ve otoimmün ilaçlara, ortopedik cihazlardan ve protezlere, yenilikçi eşdeğer ilaçlara kadar toplam büyüklüğü 22 milyar lirayı geçen 56 yatırım projesini destekliyoruz.Yakın zamanda kamuoyu ile paylaştığımız yatırımcılarımızın uzun vadeli ve uygun koşullarda yatırım kredisine erişimini kolaylaştıracak, Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü artıracak ve milli ekonomimizin yükselişini destekleyecek Yatırım Taahhütlü Avans Kredisi programı kapsamında, sağlıkta katma değerli üretim kabiliyetlerimizi adım adım güçlendiriyoruz.”

Yapılan yatırımlarla sağlık alanında birçok projeye imza atıldığına vurgu yapan Bakan Kacır, “Bugüne kadar sağlık alanında 17 büyük ölçekli yatırım projesi için başvuru alırken, Teknoparklarımızda 2 binden fazla teknoloji girişiminin sağlık teknolojileri alanındaki 15 binden fazla projesini destekledik. İlaç, tıbbi cihaz ve medikal sektörü başta olmak üzere sağlık alanında faaliyet gösteren öncü firmalarımız bünyesinde yer alan 68 Ar-Ge merkezinde 2 bin Ar-Ge projesini sürdürüyoruz” açıklamasında bulundu.

Girişimcilerimizin yanındayız

Bakan Kacır girişimcilerin de yanında olduklarını belirterek, sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı:

Son 22 yılda TÜBİTAK burs ve destek programlarında, sağlık alanında 9 binden fazla projeye ve 15 binden fazla araştırmacıya toplam 40 milyar lira destek verdik. 2012 yılında, Ankara’da, Bakanlığımız teknogirişim sermayesi destekleriyle kurulan, TÜBİTAK ve KOSGEB destekleriyle gelişim sağlayan BİOSYS, önemli başarılara imza attı. ASELSAN ve USHAŞ iş birliğinde, son 4 yılda 75 milyon dolar ihracat gerçekleşmesini sağladı, ülkemizin ihtiyaç duyduğu sağlık teknolojilerini geliştirerek 100 milyon doların da Türkiye’de kalmasını sağladı.  8 bin metrekare kapalı alanda 150 milyon liralık yatırımla gerçekleştirilen bu tesis ilk etapta yoğun bakımda ihtiyaç duyulan mekanik ventilatör, nöromonitör, nemlendirici ve yüksek akış oksijen terapisi cihazı üretecek.” 

“Gurur verici”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, Biosys’nin üretim üssünün Batman’da olmasının gurur kaynağı olduğunu belirterek, “20 yıllık süreçte Batman sanayileşiyor, üretiyor, Türkiye’nin önemli bir büyüme motoru işlevini görüyor. Batman bu bölgede en önemli üretim üssü olmaya aday, çünkü bu ruh var, bu kültür var. Bugün yüksek teknoloji ürün üretecek bir tesisin açılması çok değerli” ifadelerini kullandı.

Hibya Haber Ajansı