Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bakan Bak; “En önemli hedeflerimizden birisi bağımlılıkla mücadele”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, en önemli hedeflerinden birisinin bağımlılıkla mücadele olduğunu söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanı

Osman Aşkın Bak, bakanlık tarafından gençlerin başta madde bağımlılığı olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklardan korunması amacıyla gençlik merkezlerinde düzenlenen etkinliklere ilişkin yaptığı açıklamada, her bir gencin çok kıymetli olduğunu bildirdi.

Yeşilay Haftasında olduklarını dile getiren Bak, ''Bağımlılıkla mücadele bizim de en önemli hedeflerimizden birisi. Bakanlığımızda yürütülen eğitsel, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin her birini, gençlerimizin zamanlarını daha aktif, daha verimli geçirmeleri için birer önleyici, koruyucu araç olarak görüyoruz.'' dedi.

Bak, gençlerin en çok boşta kaldıkları zamanlarda hataya düşebileceklerini, dolayısıyla da ailelere büyük iş düştüğüne işaret ederek, ''Çocuklarınızın serbest zamanlarını etkin ve verimli kullanmalarını sağlayın, onlara yol gösterin, yol açın. Spor sahalarına, spor kulüplerine, yüzme havuzlarına götürün. Yine önemli bir önleyici araç olarak gördüğümüz gençlik merkezlerimizin kapıları gençlerimize sonuna kadar açık. Gelin, kendinize bir uğraş edinin. Kendinizi tanıyın, yeteneğinizi görün. Unutmayalım ki önleyici faaliyetler iyileştirmekten daha kolay.'' diye konuştu.

Sokaktan Spora projesi

Osman Aşkın Bak, Sokaktan Spora projesinin özellikle Ankara’nın Altındağ, Mamak gibi semtlerinde bulunan ve risk altındaki gençlere yönelik bir çalışma olduğunu ifade etti.

Projedeki hedefin, ekonomik durumu iyi olmayan spor alanında yetenekli ama keşfedilmemiş gençler olduğunu  aktaran Bakan Bak, 10 spor branşında 3 binden fazla gence ulaşılan projede 500 gencin de sporcu lisansı aldığını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin başta madde bağımlılığı olmak üzere tüm bağımlılıklardan ve zararlı alışkanlıklardan korunması, bunların önlenmesi ve farkındalık oluşturulması için de etkin bir rol üstlenerek, Bağımlılıkla Mücadele Eylem Planı (2018 – 2023) çerçevesinde her yıl milyonlarca gencin faydalandığı gençlik merkezlerinde önleyici-koruyucu kapsamda 2 milyon 950 bin 462 etkinlik düzenlendi. Bu etkinliklere toplam 35 milyon 381 bin 462 genç katıldı.

Hibya Haber Ajansı