Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Akfen, Hibrit GES proje sözleşmesi imzaladı

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş, Hibrit güneş enerji santrali (GES) proje sözleşmesi imzaladı.

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş,

Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) yapılan açıklamada şöyle:

''15.02.2024 tarihi itibarıyla şirketimizin yüzde 100 bağlı ortaklığı Derbent Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş ile müteahhit Asunim Yenilenebilir Enerji A.Ş arasında 40 MW kurulu güce sahip hibrit GES yatırımına ilişkin anahtar teslim mühendislik, tedarik ve inşaat işleri sözleşmesi imzalanmıştır. Bu hususta, Derbent'in Çanakkale'de yer alan 40 MW kurulu güce sahip Üçpınar Hibrit GES yatırımı için, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 13.02.2024 tarihinde 564789 teşvik belge numaralı ve 3 yıl süreli yatırım teşviki kapsamında KDV, gümrük ve damga vergisi istisnası destek unsurlarından yararlanılacaktır.

Şirketimizin büyüme stratejisi kapsamında, yatırım aşamasında bulunan söz konusu Hibrit GES projesinde sözleşme imzalanmış ve inşaat süreci başlamıştır. Yeni hibrit GES santrallerimiz, üzerinde kurulacağı tesisin kalan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) süresi boyunca, YEKDEM'den faydalanarak, ABD Doları bazlı sabit fiyat garantisinden faydalanabilecektir. Böylelikle, 12.02.2024 tarihli KAP duyurumuzda açıkladığımız inşaat süreci başlamış olan toplam 26 MW Hibrit GES projelerimizle mevcut 699 MW kurulu gücümüzü toplam 765 MW'a çıkaracak Hibrit GES projeleri yatırımlarımızın şirketimiz öngörülebilir nakit akışına dayalı risk yönetimi politikasıyla uyumlu olarak nakit akışlarımıza gelecekte pozitif katkı sağlaması beklenmekte olup, 2024 yılında tamamlanması planlanan söz konusu yatırımların 2025 yılında şirketimizin ciro ve faaliyet karına katkı sağlaması öngörülmektedir.

12.02.2024 tarihli KAP duyurumuzda açıkladığımız üzere kurulu gücümüzü toplam 860 MW'a çıkarması hedeflenen yatırım aşamasında bulunan diğer hibrit GES ve RES kapasite artış projelerimizin ihale ve yatırım süreç hazırlıkları halen devam etmektedir. Öncelikli olarak diğer Hibrit GES projelerimizin ihale süreçlerinin, belli bir plan içinde, önümüzdeki haftalarda tamamlanması hedeflenmektedir. Süreç içerisindeki önemli gelişmeler yatırımcılarımıza duyurulacaktır.''
 

Hibya Haber Ajansı