Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ABD BM’nin Gazze’de ateşkes kararını yine veto etti

İstanbul, 21 Şubat (Hibya) – ABD, Gazze’de acil ateşkes çağrısı yapan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını bir kez daha veto etti. Amerika taslak metne karşı oy kullanan tek ülke olurken, İngiltere çekimser oy kullandı.

İstanbul, 21 Şubat (Hibya)

ABD'nin BM Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield "Hamas'ın rehineleri serbest bırakmasını öngören bir anlaşma olmaksızın derhal ve koşulsuz bir ateşkes talep etmek kalıcı bir barış getirmeyecektir" dedi. Filistin'in BM temsilcisi Riyad Mansur da, "Bugün bu veto ile İsrail'e verilen mesaj, işlediği cinayetlerin yanına kar kalmaya devam edebileceğidir" dedi.

New York Times'a göre yeni bir karar tasarısının engellenmesi "Amerika'nın İsrail'e verdiği sürekli ve güçlü destekle yalnızlığının altını çiziyor". Bu, mevcut çatışmaların başlamasından bu yana ABD'nin bir karar tasarısını veto ettiği üçüncü veto oldu.

ABD, 7 Ekim'de Hamas'ın İsrail'e düzenlediği saldırıda alınan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için gerekli olan karmaşık diplomasiyi destekleyeceğini söylediği taslağını sundu. Thomas-Greenfield diplomatların çatışmalara altı haftalık bir ara verilmesini sağlayacak bir anlaşma üzerinde çalıştıklarını ve bu anlaşmanın hazır olur olmaz BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmasını umduklarını söyledi.

 

Hibya Haber Ajansı