Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

AB Komisyonu yeni savunma sanayi stratejisini açıkladı

Brüksel, 5 Mart (Hibya) – Avrupa Komisyonu yeni Avrupa Savunma Sanayii Stratejisini ve bir Avrupa Savunma Sanayii programı önerisini sundu.

Brüksel, 5 Mart (Hibya)

Komisyon'un başkan yardımcısı Margrethe Vestager gazetecilere verdiği demeçte, bu hareketin "Avrupa'nın güvenlik paradigmasındaki değişikliklere yanıt vermek" amacıyla tasarlandığını söyledi.

Komisyon, yeni stratejinin "Üye Devletlerin kolektif savunma taleplerinin daha etkili bir şekilde ifade edilmesini desteklemenin" yanı sıra "tüm savunma ürünlerinin mevcudiyetini güvence altına almayı" ve "ulusal ve AB bütçelerinin savunmayı gerekli araçlarla desteklemesini sağlamayı" amaçladığını söyledi.

Hedefler ayrıca, “özellikle Avrupa Yatırım Bankası'nın bu yılki kredi politikasının gözden geçirilmesi çağrısında bulunarak, savunmaya hazır olma kültürünü politikalar genelinde yaygınlaştırmak” ve “savunma sanayisini desteklemeye yönelik Birlik girişimlerine katılımı yoluyla Ukrayna ile daha yakın ilişkiler geliştirmek ve AB ve Ukrayna savunma endüstrilerini teşvik etmek gibi konuları da içeriyor. ”

Komisyonun planı aynı zamanda ilerlemeyi ölçmek için yeni göstergeler de belirliyor.

Bunlar arasında "2030 yılına kadar savunma ekipmanının en az yüzde 40'ının işbirliği içinde tedarik edilmesi" ve "2030 yılına kadar savunma satın alma bütçesinin en azyüzde 50'sinin ve 2035 yılına kadar %60'ının AB içinde tedarik edilmesi yönünde istikrarlı ilerleme kaydedilmesi" yer alıyor.

 

Hibya Haber Ajansı