Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sabah stratejisi

Geçen hafta ortasında önemli direncin kırılmasıyla BIST100’de başlayan alımlar haftanın ilk işlem gününe taşındı.

Geçen hafta ortasında önemli

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Geçen hafta ortasında önemli direncin kırılmasıyla BIST100'de başlayan alımlar haftanın ilk işlem gününe taşındı. Bankacılıktaki zayıf görüntüye karşın BIST100 günü %1,5 oranında yükselişle tamamladı ve 70 hisse de günü artıda tamamladı. İşlem hacminde artış sürerken, ulaştırma ve teknoloji öne çıkan sektörler oldu. BIST100'de yükseliş isteği bugün de sürebilir ve gün içerisinde endeks 8.563 seviyesindeki tarihi zirvesini aşma çabaları gösterebilir. Dün beklentilerin üzerinde kar rakamı açıklayan Garanti Bankası finansallarının sektör üzerinde olumlu bir etki yaratmasını beklemiyoruz. Diğer yandan, TCMB'nin zorunlu karşılık hamlesini ise bankacılık için nötr olarak değerlendiriyoruz. Yurtdışı piyasalarda ise dün ABD Hazine'sinin ilk çeyrek borçlanma öngörüsünü aşağıya çekmesi ile ABD faizlerinde geri çekilme gözlendi, borsalar pozitif tarafta günü kapattı. Bu sabah ise vadelilerde yatay bir görüntü var. Yarınki Fed toplantısı ve mega teknoloji şirketlerinin hafta boyunca açıklayacakları finansal sonuçlar borsaların seyri konusunda belirleyici olabilir. Bugün ise ABD'de tüketici güveni, konut verileri ve işgücü piyasası ile ilgili veriler takip edilecek. Yurtiçinde ise ocak ayı ekonomik güven endeksi yayımlanacak.

Yurt dışında bugün veri takvimine bakıldığında, 
 
ABD tarafında, ocak ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi verisi TSİ 18'de takip edilecek. Aralık ayına ilişkin Conference Board tüketici güveni endeksi, tüketicilerin enflasyon ve iş gücü piyasasına yönelik artan iyimserliğiyle 101'den 110,7 seviyesine beklentilerin üzerinde artarak yükselişini ikinci aya taşımıştı ve böylece 2021'in başından bu yana en sert artışını kaydetmişti. Endeksin ocak ayında 114 seviyesinde gerçekleşerek yükselişini sürdürmesi bekleniyor.

Ayrıca ABD'de istihdam piyasası verilerinden aralık ayı JOLTS açılan iş sayısı verisi TSİ 18'de izlenecek.  Kasım ayı JOLTS açılan iş sayısı verisi, 8,85 milyondan 8,79 milyon seviyesine gerileyerek Mart 2021'den bu yana en düşük seviyelerdeki seyrini sürdürmüştü ve Fed'in parasal sıkılaştırma adımlarıyla iş gücü piyasasının kademeli soğuduğuna işaret etmişti. Aralıkta ise JOLTS açılan iş sayısı verisinin bir önceki aya benzer şekilde 8,79 milyon seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bunun yanında, ABD'de konut piyasası verilerinden, kasım ayı S&P/Case-Shiller 20 Kent Konut Fiyat Endeksi TSİ 18'de takip edilecek. Ekim ayı S&P/Case-Shiller 20 Kent Konut Fiyat Endeksinin aylık bazda artış hızı %0,7'den %0,6 seviyesine yavaşlamıştı ve böylece son yedi ayın en düşük seviyesinde kaydedilmişti. Kasım ayında ise konut fiyat endeksinin aylık artış hızının %0,6'dan %0,5 seviyesine gerileyerek yavaşlamayı sürdürmesi bekleniyor.

Avrupa tarafında ise, Almanya'da TSİ 12'de ve Euro Bölgesi'nde TSİ 13'te geçen yılın dördüncü çeyreğine ilişkin GSYH büyümesi öncü verileri açıklanacak. 

Ayrıca Euro Bölgesi'nde ocak ayına ilişkin tüketici güveni nihai verisi TSİ 13'te takip edilecek. Bölgede ocak ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi, hafif toparlanma beklentilerine karşın Şubat 2022'den bu yana en yüksek seviye olan -15,1 seviyesinden -16,1 seviyesine gerilemişti, bununla birlikte negatif bölgedeki zayıf seyrini sürdürmüştü.

Yurt içinde ise, TSİ 10'da TÜİK tarafından ocak ayı ekonomik güven endeksi yayınlanacak. 
 
Şirket haberleri

Garanti Bankası (GARAN, Sınırlı Pozitif): Garanti BBVA'nın 4Ç2023'teki net dönem karı çeyreksel bazda %27,3 oranında artarak 29.754mn TL'ye yükselmiştir. Net kar rakamı hem bizim beklentimiz olan 24.356mn TL hem de piyasa beklentisi olan 23.356mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada serbest karşılık iptali sonrasında diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur. Banka'nın yıllık olarak karı ise %49,5 oranında artış göstermiştir.

Akfen Yen. Enerji (AKFYE, Sınırlı Pozitif): Akfen Holding CEO'su Selim Akın, İş Dünyası Söyleşileri" kapsamında AA'ya yaptığı açıklamada 66,25 megavat hibrit güneş enerji santrali ve 92,4 megavat ilave rüzgar yatırımlarını hayata geçirip şu anda 699 megavat olan kurulu gücün 860 megavata yükseltileceğini bildirdi. (Kaynak: AA)

Astor Enerji (ASTOR, Nötr): Şirket, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım tarafından düzenlenen Havalı Hücre&Köşk Standart Alımı ihalesinde 2,6mn USD bedelle, Başkent Elektrik Dağıtım tarafından düzenlenen Havalı Hücre&Köşk Standart Alımı ihalesinde 7,2mn USD bedelle en avantajlı teklifleri sunarak her iki ihalede de 1. sırada yer almıştır.

Girişim Elektrik (GESAN, Sınırlı Pozitif): Şirket, Tanrıverdi Mensucat ile, Ankara Polatlı'da bulunan arazilerine, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin 5.1.h maddesi kapsamında Arazi GES yapılması hususunda anlaşma sağlamış olup sözleşme aşamasına geçilmiştir. Anlaşma bedeli vergiler hariç toplam 4mn USD'dir.

İş Bankası (ISCTR, Nötr): Banka'nın %100 oranında pay sahibi olduğu Trakya Yatırım Holding'in sermayesi 2.840mnTL tutarında nakden artırılmış olup, söz konusu tutarın tamamı Şirket hesabına ödenmiştir.

Kocaer Çelik (KCAER, Pozitif): Şirket 2024 yılında bugüne kadar MENA ve Amerika kıtasından ağırlıklı olarak enerji sektörüne yönelik toplam 27,3mn USD tutarında katma değerli çelik profil siparişi almıştır.

Turkcell (TCELL, Sınırlı Pozitif): Fransız NJJ Turkcell'in Ukrayna birimi için 500mn USD ödeyecek. (Kaynak: Bloomberg)

Diğer şirket haberleri

Doğu Aras Enerji (ARASE): Şirketin %100 bağlı ortaklığı Aras Elektrik Perakende Satış Şubat 2024 dönemi için üç ayrı şirket ile 276.000 MWh, 174.000 MWh ve 34.800 MWh olmak üzere toplam 484.800 MWh yeni enerji satış anlaşması yapılmıştır.

Ekos Teknoloji (EKOS): Şirket, Enerjisa Enerji Üretim ile Türkiye'de yenilenebilir enerji sisteminin kilometre taşlarından YEKA 2 projesi kapsamında kurulması planlanan 8 adet RES santralinin (54,6 MWe Ovacık RES, 42 MWe Harmancık RES, 84 MWe Armutçuk RES, 75,6 MWe Ihlamur RES, 117,6 MWe Kestanederesi RES, 46,2 MWe Dampınar RES, 63 MWe Hacıhındırlar RES, 96,6 MWe Uygar RES) trafo merkezleri röleleri temini için KDV hariç 734bin EUR "Malzeme Tedarik Sözleşmesi" imzalamıştır.

Gelecek Varlık Yönetimi (GLCVY): Şirket, Denizbank'ın gerçekleştirdiği tahsili gecikmiş alacak satışında, 29/01/2023 tarihinde satışa çıkarılan 6 portföyden toplamda 108mn TL anaparaya sahip, Tarım segmentinde yer alan bir portföyün ihalesini en yüksek teklifi vererek kazanmıştır. İhale sonuçlarının kesinleşmesi ihaleyi açan banka Yönetim Kurulu'nun onayına bağlı olup, onay sonrası sözleşmenin imza süreci ve satışa konu alacakların devir işlemleri başlatılacaktır.

HAT-SAN Gemi İnşaa (HATSN): 15.10.2023 tarihinde yurt dışında mukim bir firma ile birim fiyat üzerinden gerçekleştirilmiş olan Gemi Tamir Bakım ve Onarım sözleşmesi, müşteri ve sorumlu uluslararası gözetim firmalarından gelen ilave talepler doğrultusunda bugün itibari ile 4mn USD tutarına ulaşmıştır. Güncel olarak gelinen noktada söz konusu bedelin 2022 yılı hasılatına oranı yaklaşık %10,8'dir.

Kervan Gıda (KRVDG): Şirketin Polonya'daki dolaylı bağlı ortaklığı PWC Odra S.A. isimli şirketin davacı konumunda olduğu bir davada arabuluculuk işlemleri mahkeme tarafından onaylanmış ve bağlı ortaklığa PWC Odra S.A. 7,4mn PLN (yaklaşık 1,7mn EUR) tutarında tazminat almaya hak kazanmıştır.

Netaş Telekomünikasyon (NETAS): Çin'in başlıca elektrikli araç şarj aletleri üreticilerinden birisi olan CEGN ile Şirket bir iş birliği anlaşması imzalamıştır. Anlaşma çerçevesinde Netaş, CEGN elektrikli araç şarj istasyonu çözümlerinin Türkiye'de pazarlama ve satışının yapılması konusunda tek yetkili firma olarak pazara giriş yapacak, satış sonrası servis hizmeti de sağlayacaktır. Bu iş birliğiyle Netaş, elektrikli araç şarj istasyonları sektörünün gelişimine katkı sağlayarak bu alanda büyüme fırsatını yakalamayı amaçlamaktadır.

Kaynak Ziraat Yatırım

Hibya Haber Ajansı