Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Rusya ekonomisi Batı’dan daha hızlı büyüyor

STOCKHOLM- 04.02.2024- HİBYA- Batı dünyası enflasyonla mücadele etmek için kendi ekonomilerini daraltırken, Rusya ekonomisi büyük askeri harcamalar ve petrol gelirleriyle büyüyor.

STOCKHOLM- 04.02.2024- HİBYA- Batı

IMF'ye göre Rusya, hem geçen yıl hem de bu yıl, en büyük Batılı ülkelerden daha yüksek GSYİH büyümesine sahip.

Batı dünyasının Rus ekonomisinin büyük bir kısmına uyguladığı yaptırımlara rağmen, bu yaptırımların. Batı dünyasının hedeflediği amaçlara ulaşamadığı gibi görünüyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) bu hafta Rusya ekonomisine ilişkin bu yılki tahminini yükseltti. Rusya'nın GSYİH'sının geçen yıl yüzde üç oranında büyüdüğü tahmin ediliyor; bu, G7 ülkeleri olarak adlandırılan diğer tüm büyük Batı ülkelerinden daha yüksek bir büyüme oranı. Financial Times'ın Rus ekonomisinin durumuyla ilgili daha uzun bir makalesinde, eğer IMF'ye inanılırsa, 2024'te de benzer bir durumun görüneceği öngörülüyor.

Financial Times'a göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rusya'nın askeri üretim "başkenti" Tula'da ortaya çıktığında, "Başarılı olamayacaklar. Bizim ekonomimiz onlarınkinden farklı olarak büyüyor" dedi.

Rusya'nın Ukrayna ile süren savaşı, Rusya'nın savaşın inşasına büyük miktarda para yatırdığı anlamına geliyor. Hala ülkeye akan büyük petrol ve doğalgaz ihracat gelirleriyle birleştiğinde, bu durum Rus ekonomisine en azından şimdilik iyi bir ivme kazandırdığı anlaşılıyor.

Hibya Haber Ajansı