Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Piyasalar haftaya sakin başladı

Cuma günü yurtiçinde veri akışını sakin olduğu günde küresel piyasalarda ABD verileri ön plandaydı.

Cuma günü yurtiçinde veri

Türkiye

 

Cuma günü yurtiçinde veri akışını sakin olduğu günde küresel piyasalarda ABD verileri ön plandaydı.

 

Bugün Türkiye’de Eylül ayına ait bütçe dengesi verileri açıklanacak.

 

Euro Bölgesi

 

Cuma günü Euro Bölgesi’nde aylık bazda sanayi üretimi beklentilerin üzerinde %0.6 olarak açıklandı. Avrupa Merkez Bankası üyesi Martin Kazaks, ciddi bir gelişme yaşanmadıkça yeni bir faiz artışına gerek olmayabileceğini, ancak belirsizliğin yüksek olduğunu ifade ederken, İspanya Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Konseyi üyesi Pablo Hernández de Cos, faizlerin yeterince yükseltildiğini ve tahvil faizlerindeki yükselişin kredi maliyetlerini sıkılaştırması sonrası para politikasının enflasyonu düşürücü etki yapabileceğini belirtti.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde ticaret dengesinin 5.4B açıklanması bekleniyor.

 

ABD

 

Cuma günü ABD’de Michigan enflasyon beklentisi beklentilerin altında 63.0 puana geriledi. Michigan enflasyon beklentisi ise %3.2’den %3.8’e yükselerek 5yın en yüksek seviyesine çıktı. Philadelphia Fedı Başkanı Patrick Harker, enflasyonun azalmaya devam ettiği bir ortamda Fed'in faiz artırımlarına son verebileceğine inandığını söyledi. Harker, Fed’in faizlere ilişkin daha uzun vadeli beklentilerini desteklediğini belirtirken, faiz oranlarının ne kadar süre yüksek kacağının belirsiz olduğunu vurguladı. ABD 10 yıllık tahvil faizi Cuma günü düşüş kaydederken bu sabah %4.67 seviyesinden işle görüyor. Dolar endeksi ise ABD enflasyonu sonrası başladığı yükseliş eğilimine devam ediyor.

 

Bugün ABD’de New York imalat endeksinin -6.4 puan açıklanması beklenirken, Fed üyelerinden Harker’ın da bir konuşması izlenecek.

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı