Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kuşak ve Yol girişimi dünyaya derin bir değişim getirdi

Kuşak ve Yol girişimi (BRI) ortaya koyulmasından bu yana geçen 10 yılda dünyaya neler getirdi? 17-18 Ekim tarihlerinde Çin’in başkenti Beijing’de düzenlenecek 3. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu, girişimin uygulanmasından bu yana geçen 10 yıl içinde kaydedilen ilerlemelerin gözden geçirilmesi için fırsat sunuyor. 

Kuşak ve Yol girişimi

Kuşak ve Yol girişimi (BRI) ortaya koyulmasından bu yana geçen 10 yılda dünyaya neler getirdi?

17-18 Ekim tarihlerinde Çin’in başkenti Beijing'de düzenlenecek 3. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu, girişimin uygulanmasından bu yana geçen 10 yıl içinde kaydedilen ilerlemelerin gözden geçirilmesi için fırsat sunuyor. 

İş birliği ve ortak kalkınma konularının ele alınacağı foruma 140’tan fazla ülke ve 30’u aşkın uluslararası örgütün temsilcileri katılacak.

Forumun bu kadar yoğun ilgi çekebilmesinin başlıca nedeni, son 10 yılda Kuşak ve Yol girişiminin dünyaya somut değişimler sunmasıdır.

Kuşak ve Yol girişiminin en dikkat çekici başarısı dünyanın ekonomik büyümesine yeni bir ivme kazandırmış olmasıdır. Geride kalan 10 yılda girişim kapsamında 3 binden fazla iş birliği projesi oluşturuldu, bu projeler trilyonlarca dolarlık yatırım çekti.

Haziran sonu itibarıyla Çin, 150'den fazla ülke ve 30'u aşkın uluslararası örgütle Kuşak ve Yol girişimine ilişkin 200'den fazla iş birliği belgesi imzalamış durumdadır.

Dünya Bankası tarafından yapılan araştırmalara göre, Kuşak ve Yol girişiminin kapsamlı olarak hayata geçirilmesiyle, katılımcı ülkeler arasındaki ticaret miktarı yüzde 4,1 artacak, 2030 yılına kadar dünyada her yıl 1 trilyon 600 milyar ABD doları tutarında gelir yaratılacak ve ilgili ülkelerde 7 milyon 600 bin kişi aşırı yoksulluktan kurtulabilecek.

Yeni bir yönetişim anlayışı

Kuşak ve Yol inisiyatifi, ekonomik faydaların yanı sıra yeni yönetişim anlayışını da beraberinde getiriyor.

Çin, İpek Yolu Fonu'nun kurulmasına yatırım yaptı ve ilgili ülkelerle birlikte Asya Altyapı Yatırım Bankası ortaklaşa kurdu. Çin ayrıca Kuşak ve Yol girişiminin ortak inşasına katılan ülkelerin yatırım ve finansman kanallarını genişletirken küresel ekonomik yönetişim sisteminin iyileştirilmesine katkı yaptı. Yeşil kalkınma kavramının uygulanmasıyla BRI, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’yle uyumlu olarak küresel iklim yönetimine yeni bir ivme katmaktadır.

Ortak inşa, istişare ve paylaşım ilkelerini izleyen BRI, gerçek anlamda çok taraflılığı savunuyor. BRI, BM, Çin-Afrika İş Birliği Forumu gibi uluslararası örgüt ve mekanizmaların ortak açıklama ve belgelerinde kendisine yer bularak, küresel yönetişimde yeni bir model oluşturmuştur.

Daha uzun vadede bakıldığında BRI, insanlığın modernleşme sürecini hızlandırması için de yeni bir yol keşfetmiştir. BRI bir modernleşme gayesi ortaya koyarak, ilgili ülkelerin yenilik yaratmasına güç katmıştır.

BRI kapsamında ilgili ülkeler arasındaki kültürel ve beşeri temaslar da yoğunlaştırılıyor. BRI her zaman medeniyeti, eşitliği, değişim ve etkileşimi, diyalog ve kapsayıcılığı vurgulamıştır.

3. Kuşak ve Yol Uluslararası İş Birliği Forumu, ülkeler arasındaki bağların güçlendirilmesi, yeşil kalkınma ve dijital ekonomi gibi alanlara odaklanacak. Forumda bir dizi iş birliği sonucunun elde edilmesi ve iş birliği hacminin önceki iki forumu geçmesi bekleniyor.

Son 10 yılın karnesi, Çin’in ortaya koyduğu bu girişimin artık tüm dünyaya ait olduğunu ve tüm insanlığa fayda sağladığını kanıtlıyor.

Hibya Haber Ajansı