Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Küresel piyasalar

Bilanço sezonu tüm hızıyla devam ederken, ABD piyasaları tatil dönüşü ilk işlem gününde negatif seyir izledi.

Bilanço sezonu tüm hızıyla

Dün piyasalarda neler oldu?

Bilanço sezonu tüm hızıyla devam ederken, ABD piyasaları tatil dönüşü ilk işlem gününde negatif seyir izledi. Piyasalar, geçen hafta takip edilen makroekonomik verilerin enflasyonun kalıcılığına işaret etmesi ve Fed'in önümüzdeki bahar toplantılarında faiz oranlarını düşürmeyebileceği beklentilerinin artmasının ardından baskı altına girdi.

Bugün yayımlanacak olan Fed’in son toplantısına ilişkin tutanaklarda, bankanın gelecek dönemde izleyeceği politikalara dair mesajlar takip edilecek. Diğer yandan, Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de piyasaların seyri açısından yakından izlenecek.

Para piyasalarında, tutanaklar öncesi Fed'in politika faizini Mart’ta sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılırken, bankanın %65 ihtimalle Mayıs’ta da politika faizinde değişikliğe gitmeyeceği fiyatlanıyor. Fed'in faiz indirimlerine %75 ihtimalle Haziran’da başlayacağı öngörülüyor.

Diğer yandan bugün, ABD piyasalarında Rio Tinto, NVIDIA ve Analog Devices’in bilançoları takip edilecek. Dün, Walmart ve Home Depot’un bilançoları takip edildi. Walmart'ın geliri son üç ayda artarken, Home Depot'un satışlarında geçen yılın son çeyreğinde düşüş kaydedildi.

Bu gelişmelerle ABD piyasaları dün negatif bir görünüm sergiledi. S&P 500 endeksi %0,60 düşüşle 4.975,51, Nasdaq endeksi %0,92 düşüşle 15.630,78 ve Dow Jones endeksi %0,17 düşüşle 38.563,80 seviyesinden günü tamamladı.

Avrupa piyasaları ise dün karışık bir görünüm sergiledi. Euro Stoxx 50 endeksi %0,07 düşüşle 4.759,75, CAC 40 endeksi %0,34 yükselişle 7.795,22, DAX endeksi %0,14 düşüşle 17.068,43 ve FTSE 100 endeksi %0,12 düşüşle 7.719,21 seviyesinden günü tamamladı.

ABD tahvilleri cephesinde, 10 yıllık tahvil faizi %4,26 ve 2 yıllık tahvil faizi %4,58 seviyelerine geriledi. VIX endeksi ise 15,42 seviyesine yükseldi.

Bugün ne bekliyoruz?

Asya piyasaları bu sabah karışık bir seyir izliyor. Kospi endeksinde %0,18 ve Nikkei 225 endeksinde %0,31 düşüşler takip edilirken, Hang Seng endeksinde %3,04 ve Shanghai endeksinde %1,72 yükselişler takip ediliyor.

ABD vadelilerinde ise yatay negatif seyir izleniyor.

Bugün ABD’de MBA haftalık mortgage başvuruları verisine ek olarak FOMC toplantı tutanakları takip edilecek. Hatırlanacağı üzere, 9 Şubat haftasına ilişkin veri haftalık bazda %2,3 gerilemişti. Euro Bölgesi’nde de tüketici güveni verisi izlenecek. Şubat ayı öncü verisinin aylık bazda 0,3 puan artışla -15,8 seviyesine hafif yükselmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var?

Perşembe günü ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları, mevcut konut satışları ve PMI verileri izlenecek. Mevcut konut satışları Ocak atı verisinin aylık bazda %5 artış kaydetmesi bekleniyor. PMI verileri cephesinde imalat Şubat ayı öncü verisinin aylık bazda 0,6 puan düşüşle 50,1 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Hizmet verisinin de 0,5 puan düşüşle 52 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Euro Bölgesi’nde de PMI verileri izlenecek. İmalat verisinin 0,4 puan artışla 47 seviyesine, hizmet verisinin de 0,3 puan artışla 48,7 seviyesine yükselmesi öngörülüyor.

Cuma günü ise AMB’nin 1 ve 3 yıllık enflasyon beklentisi ile Fed ve AMB yetkililerinin konuşmaları takip edilecek. AMB’nin 1 yıllık enflasyon beklentisinin %3,2, 3 yıllık enflasyon beklentisinin ise %2,5 olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım

Hibya Haber Ajansı