Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Forex analizi

Dün yurtiçinde TCMB ihracatı teşvik eden reeskont kredilerinde finansman maliyetini düşürürken, firma limitlerini yükseltti. Dünya Bankası, Türkiye’nin bu yıla ilişkin ekonomik büyüme tahminini %4,2’ye yükseltti.

Dün yurtiçinde TCMB ihracatı

Türkiye

Dün yurtiçinde TCMB ihracatı teşvik eden reeskont kredilerinde finansman maliyetini düşürürken, firma limitlerini yükseltti. Dünya Bankası, Türkiye'nin bu yıla ilişkin ekonomik büyüme tahminini %4,2’ye yükseltti.

Bugün de yurtiçinde veri akışı sakin.

 

Euro Bölgesi

Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. ECB üyesi ve Fransa MB Başkanı Francois Villeroy de Galhau yaptığı açıklamada son dönemde enflasyondaki düşüş ve uzun vadeli tahvil faizlerindeki yükselişin yeni bir faiz artırımına gerek bırakmadığını ancak faizlerin uzun bir süre bu seviyelerde tutulması gerektiğini kaydetti. ECB üyesi ve Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir ise ECB’nin geçen ay yaptığı faiz artışının muhtemelen son artırım olduğunu, ancak bu durumun Aralık ve Mart aylarındaki toplantılarda veriler görülene kadar emin olunamayacağını belirtti. Dolar endeksinin değer kaybetmesine paralel Eur/Usd paritesinde alımlar yaşandı.

Bugün Euro Bölgesi’nde sabah saatlerinde Almanya’dan gelen verilerde fabrika siparişleri aylık bazda beklentilerin üzerinde %3.9 artış kaydetti. Eur/Usd paritesinde ABD verileri ön planda olacaktır.

 

ABD

Dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları 211 bin kişilik beklentiye karşılık 207 bin kişi açıklanırken istihdamın hala çok güçlü kalmaya devam ettiğini gördük. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly yaptığı açıklamada enflasyonun %2’lik seviyeye doğru çekilmesi ve işgücü piyasasının soğumaya başladığı görülürse daha fazla faiz artırımına gerek kalmayabileceğini belirtirken, Chicago Fed Başkanı Austan Goldsbee, ABD ekonomisinin yumuşak inişe giden yolda ilerlemeye devam edeceğini, son bir yıl içinde, işsizlik oranı %4'ün altında kalırken bile enflasyon önemli ölçüde gerilediğini vurguladı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün sakin seyrederken bu sabah %4.74 seviyelerinden işlem görüyor. Dolar endeksinde ise düşüş sürdü ve dor küresel bazda hemen hemen tüm para birimleri karşısında değer kaybetti.

Bugün gözler ABD’den gelecek istihdam verilerinde olacak. Fed gibi bizimde çok yakından takip ettiğimiz ücretleri gösteren ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0.3 gelmesi beklenirken, yıllık bazda ortalama saatlik kazançların ise %4.3 ile bir önceki aya paralel açıklanacağı tahmin ediliyor. Ücretlerdeki artış hızı yavaşlasa da ücret artışlarının devam ettiğini izliyoruz. Yaklaşık 7-8 aydır ücret artışları %43-%4.4 bandına oturmuş durumda. Son dönemde ABD’de tüketici harcamalarında yavaşlama izlesek de ücretlerdeki artışın tüketici harcamaları yoluyla enflasyonist baskıya ne kadar katkı vermeye devam edeceği konusunda önden bilgi de verecektir. İşsizlik oranının %3.8’den %3.7’ye düşmesi beklenirken, tarım dışı istihdamın da 171 bin kişi geleceği öngörülmekte. Bugün fiyatlama bazında dolar endeksini takip edeceğiz. Gelecek veriler sonrası dolar endeksinin 107.00 seviyesinin altında kalması halinde, dolar küresel bazda hemen hemen tüm para birimlerine karşı değer kaybedebilecekken küresel borsalarda da alım eğilimi devam edebilir. Ancak 107.00 seviyesinin  kırılması halinde dolar bu sefer küresel piyasalarda hemen hemen tüm para birimlerine karşı değer kazanabilecekken küresel borsalarda da değer kayıpları izlenebilir.

Kaynak Gedik Yatırım

Hibya Haber Ajansı