Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ENFLASYON MUHASEBESİ MALİ MÜŞAVİRLERİN İŞ YÜKÜNÜ KATLADI!

Bu yılın başında başlayan enflasyon düzeltmesi (enflasyon muhasebesi) uygulaması ile birlikte mali müşavir ve muhasebecilerin iş yükünü ciddi oranda artırdı. Meslek temsilcileri uygulamanın bir yıl ertelenmesini veya yıllık olarak hazırlanmasını talep etti.

Bu haberin fotoğrafı yok

Bu yılın başında başlayan enflasyon düzeltmesi (enflasyon muhasebesi) uygulaması ile birlikte mali müşavir ve muhasebecilerin iş yükünü ciddi oranda artırdı. Meslek temsilcileri uygulamanın bir yıl ertelenmesini veya yıllık olarak hazırlanmasını talep etti.

Hey Haber Sitesi’nden Can Aydemir’in haberine göre; İş dünyasının bir kısmının ‘zorunluluk’ olarak gördüğü, bir kısmının ise vergi yükünü artıracağı gerekçesiyle karşı çıktığı enflasyon düzeltmesi (enflasyon muhasebesi) sistemi otomatik olarak 1 Ocak 2024’te devreye girdi. Yıllık olarak hazırlanması beklenen enflasyon muhasebesinin üç ayda bir hazırlanacak olması mali müşavir ve muhasebecilerin iş yükünün artmasına neden oldu. Ispartalı Mali Müşavir konu hakkında Hey Haber Sitesine açıklamalar yaptı.

‘ÖZELLİKLE MALİ MÜŞAVİRLER İŞ YÜKÜNÜ TAŞIYACAK’

Mali Müşavir Tuna Tokuç, “Yeni uygulama olmasından kaynaklı hazırlık süreci zaman gerektiriyor. Süre de daraldı. 30 Nisan’a kadar Kurumlar Vergisi Beyannamesi’nin verilmesi gerekiyor. Bununla birlikte 2023 yılına ait bilançonun da enflasyon düzeltmesine tabii tutulması zorunluluğu var. Bu uygulama en son 20 yıl önce yapıldığı için meslek mensuplarında bir deneyim yok. Olsa bile bu zaman alıcı bir işlem. Mevcut yasalara göre enflasyon muhasebesi, geçici vergi dönemlerinde de uygulanacak. Özellikle mali müşavir arkadaşlarımız bu işin yükünü taşıyacaklar gibi görünüyor” diye vurguladı.

‘GEÇİCİ VERGİ DÖNEMLERİNDE UYGULANMASIN’

Mali Müşavir Tuna Tokuç, enflasyon muhasebesinin geçici vergi dönemlerinde uygulanmaması talebini söylerken, “Enflasyon muhasebesinin 2024 yılı geçici vergi dönemlerinde uygulanmaması noktasında taleplerimiz var. Beyannameleri hazırlamak başlı başına zaman alıcı bir durum. Üstüne enflasyon düzeltmesi gibi en az beyanname kadar zaman alan bir uygulama işin içerisine girince altından kalkılabilecek bir yük gibi durmuyor” dedi.

İŞ DÜNYASI DA BİZ DE İSTİYORDUK’

Mali Müşavir Tuna Tokuç, enflasyon muhasebesinin 2004’te bir kere uygulandıktan sonra bir daha uygulanmadığına dikkat çekti. Yılmaz, “İş dünyası bu uygulamayı istiyordu. Mükellefler, yüksek enflasyon sonucu oluşan fiktif kazançlar ve vergi yükünden kurtulmak için yıllarca enflasyon muhasebesinin uygulanmasını bekledi. Nihayet, 31/12/2023 itibariyle uygulamaya konulan “enflasyon düzeltmesi” uygulaması birçok mükellefin ilave vergi yüküyle karşılaşacaklarını ortaya koydu. Enflasyon düzeltmesi sonucu tespit edilecek farklardan dolayı mükellefleri ilave bir vergiyle cezalandırmak vergi adaletini zedeleyecektir” diye konuştu.

Mali Müşavir Tuna Tokuç, “Gelinen nokta da uygulamanın basitleştirilmesi, özellikle 2024 yılında geçici vergi dönemlerinde uygulanmaması, bazı mükellef grupları için uygulamanın 1 Ocak 2025 tarihine ertelenmesi beklenmekte ve talep edilmektedir” diye vurguladı.

 

 

‘BÜROLARA AŞIRI YÜK GELDİ’

Bu uygulama geldi ama bazı sıkıntılar da oluştu” diye konuşan Mali Müşavir Tuna Tokuç, “Bir kere Maliye Bakanlığı’nın teknik altyapısı çok yetersiz. Enflasyon muhasebesinin yıllık olsun, 3’er aylık dönemlerde geçici vergi ekinde bilanço hazırlanması kabul edilemez. Mali Müşavirler olarak bu yoğunluğun altında ezildik, nefes alamıyoruz. Mantık sınırlarını zorlayan, hayatın olağan akışına ters, işin mutfağında değil, pratiğinden uzak masa başında tasarlanan, sonuçlarını hesaplamadan sırtımıza yüklenen angarya dayatmalardan bıktık. Bizim her ayımız azap oluyor çünkü işleri yetiştiremiyoruz. Bütün bürolara aşırı bir yük gelmiş oldu” diye konuştu.

‘ÜÇ AYDAN ÜÇ AYA YAPMAK SAĞLIKLI DEĞİL’

Mali Müşavir Tuna Tokuç, “Uygulamanın yeni olması, mevzuatının detaylı ve karışık olması, iş yükünün yoğunluğu gibi sebeplerden dolayı hazırlanacak mali tablolar ve beyanların ne kadar sağlıklı olabileceği ciddi bir tartışma konusudur” diye vurguladı.

 Yetkililerden iş yüklerinin azalması için talepleri olduğunu dile getiren Mali Müşavir Tuna Tokuç, “Bizim talebimiz; enflasyon muhasebesi yıllık olsun, üç aylık Geçici Vergi Dönemlerinde geçici vergi ekinde bilanço hazırlanması kabul edilemez. Bugüne kadar bir muhatap bulamadık ve sürekli olarak araftayız. Bilanço zaten yıllık olarak hazırlanır. Dönemseldir” dedi.