Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Çin’in GSYİH’si 2023’te yüzde 5.2 arttı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, 2023 yılında Çin’in gayrisafi yurt içi hasılasının (GSYİH) 2022 yılına göre yüzde 5.2 artarak 126 trilyon 58 milyar 200 milyon yuana ulaştığını açıkladı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu,

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Beijing’de düzenlenen basın toplantısında verilen bilgilere göre, Çin’in GSYİH’si 2023 yılının ilk çeyreğinde yüzde 4.5, ikinci çeyreğinde yüzde 6.3, üçüncü çeyreğinde yüzde 4.9 ve dördüncü çeyreğinde yüzde 5.2 oranında artış gösterdi.

Veriler, geçen yıl Çin’de kişi başına düşen GSYİH’nin de istikrarlı bir şekilde yükselerek, önceki yıla göre yüzde 5.4 artışla 89 bin 358 yuana (yaklaşık 12 bin 500 dolar) ulaştığını yansıttı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu Başkanı Kang Yi, basın toplantısında şu bilgileri aktardı: “Çin’in GSYİH’si yüzde 5.2’lik bir büyüme kaydetti. Bu, yaklaşık yüzde 3 seviyesindeki küresel büyüme oranının üzerinde olduğu gibi, dünyanın büyük ekonomileri arasındaki en yüksek oranlar arasında yer alıyor. 2023 yılında Çin ekonomisinin küresel ekonomik büyümeye yönelik katkısının yüzde 30’u aşması bekleniyor.”

Diğer yandan, verilere göre, 2023 yılında Çin’de tüketim mallarının toplam perakende satışı 47 trilyon yuanı aşarak rekor seviyeye ulaştı. Tüketimin bir kez daha ekonomik büyümenin temel motoru hâline geldiği belirtildi.

Veriler, Çin’de geçen yıl tüketim harcamalarının ekonomik büyümeye katkısının bir önceki yıla göre 43.1 puan artarak yüzde 82.5’e yükseldiğini ortaya koydu.

Verilere göre, 2023 yılında iç piyasanın potansiyelinin ortaya çıkmasıyla, yurt içi tüketimin ekonomik büyümeye kazandırdığı ivme de güçlendi. İç talebin ekonomik büyümeye katkısı, bir önceki yıla kıyasla 25.3 puan yükselerek yüzde 111.4’e çıktı.

İç talebin genişlemesi, ithalata da destek verdi. Verilere göre, 2023 yılında Çin’de tarım ürünleri ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 5, tüketim malları ithalatı yüzde 1.2, enerji ürünleri ithalatı da yüzde 27.2 arttı.

Öte yandan, Çin’in mal ihracatında yeni bir rekora imza atıldı. 2023 yılında mal ihracat hacmi, bir önceki yıla göre yüzde 0.6 yükseldi. Bunlar arasında mekanik ve elektronik ürünler ihracatı yüzde 2.9 artarken, Çin’in ihracatının yeni motorları olarak kabul edilen elektrikli binek araçlar, güneş pilleri ve lityum iyon pillerin ihracatlarında ilk kez 1 trilyon yuan seviyesi aşıldı.

Hibya Haber Ajansı