Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Çin’den vaat geldi

Çin Başbakan Li Qiang bu sabah yaptığı açıklamada, Çin’in bu yıl yaklaşık yüzde 5’lik ekonomik büyüme hedefleyeceğini, ülkenin kalkınma modelini dönüştürme, endüstriyel aşırı kapasiteyi azaltma ve emlak sektörü ve belediye borçlarındaki risklerle mücadele etme yönünde adımlar vaat ederken, Tayvan’a yönelik söylemi sertleştirirken savunma harcamalarının da artacağını işaret etti.

Çin Başbakan Li Qiang

Çin Başbakan Li Qiang bu sabah yaptığı açıklamada, Çin'in bu yıl yaklaşık yüzde 5'lik ekonomik büyüme hedefleyeceğini, ülkenin kalkınma modelini dönüştürme, endüstriyel aşırı kapasiteyi azaltma ve emlak sektörü ve belediye borçlarındaki risklerle mücadele etme yönünde adımlar vaat ederken, Tayvan'a yönelik söylemi sertleştirirken savunma harcamalarının da artacağını işaret etti.

Atlanta Fed Başkanı Bostic'in, enflasyonun merkez bankasının %2 hedefinin üzerinde kalması riski nedeniyle faiz oranlarını düşürmenin aciliyeti olmadığı yönündeki şahin yorumlar, Fed Başkanı Powell'ın Kongre'de altı ayda bir yapacağı sunumun yanı sıra Cuma günkü tarım dışı istihdam raporu öncesinde sinirleri yıpratınca, kripto para birimleri ve külçe gibi alternatif varlıklar desteklenirken, hisse senetleri satıldı. Bitcoin ve altında, hafif irrasyonel bir coşku ve belki de uzun süredir devam eden kısa pozisyonların sıkışmasına dair işaretler var. Hareketler, faiz piyasası fiyatlandırmasındaki yalnızca küçük bir değişime rağmen geldi. CME Group'un FedWatch’ına göre, Fed'in Mayıs toplantısında ABD'de faiz indirimi ihtimali bir önceki günkü %26'dan %22'nin altına düştü.

Euro, Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü belirleyeceği politika nedeniyle dün günü %0,14 oranında değer kazandıktan sonra çok az değişiklik göstererek 1,0850 dolarda kaldı. Yatırımcılar toplantıda oranları sabit tutulmasını beklerken, vadeli işlemler kesintilerin Haziran ayında başlayacağına dair %88 olasılığa işaret ediyor.

Caixin/S&P Global hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ocak ayında 52,7'den 52,5'e geriledi ancak art arda 14 aydır büyümeyi daralmadan ayıran 50 sınırının üzerinde kalmayı sürdürüyor. Çin'de hizmet faaliyeti Şubat ayında daha yavaş bir tempoda büyüdü; iş dünyası güveni ikinci ayda da yavaşladı ve firmalar Kasım ayından bu yana ilk kez personel sayısını azalttı.

Ticari güvenin neden Şubat ayında dört ayın en düşük seviyesine geriledi? Çünkü bazı şirketler, görece zayıf piyasa koşulları ve müşteri harcamalarının sessiz kalabileceği beklentileri nedeniyle tahminler konusunda daha temkinli davranıyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, emlak krizinin ortasında COVID sonrası sağlam bir toparlanma sağlamakta zorlandı ve tüketiciler harcamaları ertelerken üreticiler alıcılar için mücadele ederken, yerel yönetimler de devasa borç yükleriyle boğuşuyor.

Dünya hisse senetlerinde ve daha genel anlamda riskli varlıklarda (bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine doğru sıçrarken) ralli dün nefes almak için duraksadı, Çin’in ekonomiyi desteklemeye yönelik büyük teşvik planlarını açıklamaması nedeniyle Çin hisse senetleri negatifte kaldı. Asya bölgesindeki hisse senedi piyasaları, ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını düşürmek için acele etmediğine ilişkin işaretler üzerine dün Wall Street'teki rekor yüksek seviyelerinden gerilemenin ardından zaten negatif seyre geçmişlerdi, ABD hisse senedi vadeli işlemleri de düşüşe işaret etmekte.

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini içeren en geniş endeksi % 0,7, Hong Kong Hang Seng %2,4 , Japonya Nikkei %0,42 düştü. Para birimini altı önemli para birimine karşı ölçen dolar endeksi %0,02 artışla 103,86'ya yükseldi.

Talepteki olumsuz rüzgarların, OPEC+ üretici grubunun yıl ortasında geniş çapta beklenen gönüllü üretim kesintilerini uzatmasıyla dengelenmesiyle ham petrol düşmeye devam etti. Brent vadeli işlemleri 82,70 dolara, ABD West Texas Intermediate (WTI) varil başına 78,57 dolara geriledi. Bu arada, kısmen arz kesintileri nedeniyle fiziksel petrol piyasası daralmaya başladı ve spot fiyatlar artıyor. Petrol analistleri, petrol taşıyan tankerlerin bölgeden kaçınmak için kat etmesi gereken daha uzun yolculuklara atıfta bulunarak, "Ortadoğu'daki gerilimler henüz arzı doğrudan etkilememiş olsa da, Kızıldeniz'deki aksaklıklar petrolün piyasada bulunmadığı süreyi artırdı" açıklamalarında bulunuyorlar.

Manşette öne çıkanlar

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, "gelişen" ekonomi ve istihdam piyasası nedeniyle Fed'in faiz oranlarını düşürmek için acil bir baskı altında olmadığını söyledi ve enflasyonun merkez bankasının %2'lik hedefinin üzerinde takılıp kalması ya da "bastırılmış coşku" nedeniyle daha da yükselmesi riskini vurguladı.

Çin'in yasama organ Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısının açılışı için yayınlanan bir hükümet raporuna göre, Çin enerji fiyatlandırma reformunu hızlandıracak ve rafine petrol ürünlerinin boru hattı taşımacılığı için fiyatlandırma mekanizmasını geliştirecek.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu tarafından yayınlanan bir rapora göre Çin, imalat sektöründeki tüm yabancı yatırım kısıtlamalarını kaldıracak ve telekom, tıbbi hizmetler gibi hizmet sektörlerinde pazara erişim kısıtlamalarını gevşetecek.

Çin'in 2024 yıl için ekonomik büyüme hedefini bir önceki yıla göre değiştirmeyerek %5'te tuttu. Ekonomistler bu hedefin zorluklar arttıkça daha fazla politika desteği gerektireceğini söylüyor.

Çin'in hizmetler sektörü faaliyetlerine ilişkin gösterge olan Caixin hizmet PMI Şubat ayında da geriledi, ancak sektörde mütevazı da olsa büyümenin devam ettiğini gösterdi. Caixin Media Co. ve S&P Global tarafından yapılan açıklamaya göre, Caixin hizmet satın alma yöneticileri endeksi Şubat ayında Ocak ayındaki 52,7 seviyesinden 52,5'e geriledi. 50 seviyesinin üzerindeki değerler büyümeye, altındaki değerler ise daralmaya işaret ediyor.

Güler Yatırım Holding ve bağlı ortaklıkları, "İCG Yatırım Menkul Değerler AŞ" unvanıyla bir aracı kurum kurulmasına karar verdi. Şirket'ten KAP'a yapılan açıklamada şöyle denildi: "Şirketimiz ve Şirketimiz bağlı ortaklıkları A1 Capital Yatırım Menkul Değerler AŞ, Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ, İCG Finansal Danışmanlık AŞ.nin 04.03.2024 tarihli yönetim kurulu toplantılarında; paylarının %9,95'ini haiz ortağı Güler Yatırım Holding AŞ, %5'ini haiz ortağı A1 Capital Yatırım Menkul Değerler AŞ, %19,95'ini haiz ortağı Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ, %30'unu haiz ortağı İCG Finansal Danışmanlık AŞ ve %35,10'unu haiz ortağı Sn. Murat GÜLER olmak üzere, 300.000.000.-TL sermayeli "İCG Yatırım Menkul Değerler AŞ" unvanıyla bir aracı kurum kurulmasına karar verilmiş olup, adı geçen şirketin kuruluşuna izin verilmesi amacıyla, Sermaye Piyasası Kurulu'na bugün başvuruda bulunulmuştur. "

Tofaş Otomobil Fabrikaları, hisse başına net 18 TL nakit kar payı ödenmesini Genel Kurul'a teklif edecek.

Hitit Bilgisayar 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 132.168.362 TL (Önceki 58.544.791 TL )

Penta Teknoloji 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 195.742.392 TL (Önceki 103.680.477 TL )

TÜPRAŞ 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 53.577.336.000 TL (Önceki 61.313.713.000 TL ) TÜPRAŞ, 2023 yılı için hisse başına net 9,3419353 TL nakit kar payı ödenmesini Genel Kurul'a teklif edecek.

Aygaz 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 5.953.903.000 TL (Önceki 6.848.121.000 TL )

Şişecam 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 17.121.367.000 TL (Önceki 22.738.790.000 TL ) Şişecam, 2023 yılı için hisse başına net 0,64 TL nakit kar payının ödenmesini Genel Kurul'a teklif edecek.

Pegasus 2023 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 20.907.501.797 TL (Önceki 7.100.145.148 TL )

Jantsa 2023 yılı 12 aylık konsolide olmayan net dönem karı 496.515.450 TL (Önceki 592.170.203 TL )

Kaynak A1 Capital

Hibya Haber Ajansı