Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününde ulaştırma payları öncülüğünde alış ağırlıklı bir seyir izledi. Endeks günü 125 puan yukarıda tamamladı. BİST100 endeksine dahil paylar arasında THYAO, TUPRS, ASELS ve SAHOL payları haftanın ilk gününde endeksi en çok yukarı taşıyan payların başında yer alırken, bankacılık payları endeksi çok aşağı taşıyan paylar oldu. 

Enflasyon muhasebesinin ana tema olacağı 2023 yılı son çeyrek finansalları açıklanmaya başlıyor. Cuma günü GARFA finansalları ile start veren bilanço dönemi dün GARAN finansalları ile devam etti. (Bankaların son finansal açıklama tarihleri 11 Mart) Mali sektör ve fonksiyonel para birimi TL olmayan şirketler enflasyon muhasebesinden muaf olurken, enflasyon muhasebesine tabi konsolide olmayan şirketlerin son finansal açıklama tarihi 9 Mayıs, konsolide finansalların son açıklanma tarihi ise 20 Mayıs olarak belirlendi.

Duran varlıklarının özkaynaklara oranı yüksek olan şirketlerin, duran varlıkları ve öz sermayelerindeki enflasyon düzeltmesinden olumlu etkileneceğini, aktiflerini borç ile finanse eden şirketlerin enflasyon muhasebesinden olumlu etkilenmesi bekleniyor. Uzun stok gün sayısına sahip şirketler açısından enflasyon muhasebesi olumsuz bir faktör olarak göze çarpıyor.

Kaynak İnfo Yatırım

Hibya Haber Ajansı