Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç

BİST100 endeksinde alıcılı başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününü %2'nin üstünde kayıplar, 189 puan azalışla 8.907 seviyesinden tamamladı. Şubat ayına ilişkin beklenti üstü gelen enflasyon verisi sonrasında kağıt, KOBİ, yatırım ortaklıkları, gıda sektörleri endeksten pozitif ayrışırken, bankacılık, iletişim ve finansal kiralama faktoring sektörleri en çok değer kaybeden sektör grupları oldu.

Şubat ayında TÜFE, yaklaşık %4 olan konsensüs beklentilerin üstünde %4,5 oranında artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE, Ocak ayındaki %64,86 seviyesinden Şubat ayında %67,07 seviyesine yükseldi. Bizim beklentimiz aylık bazda %4, yıllık bazda %66,2 artış yönündeydi. Ücret artışlarına bağlı iç talebin artması, sepet kur tarafındaki %3’lük yukarı yönlü seyir ve  gıda fiyatlarının artması enflasyonun yukarı yönlü seyrini hızlandırdı. Ara tatil ardından tekrar başlayan eğitim ile eğitim harcamalarının artması sonrasında eğitim grubu fiyat artışlarında en çok yükselen grup oldu.

Enflasyon verinden önce açıklamalar yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son yıllarda dünyada da Türkiye'de de enflasyonun önemli bir sorun olduğunu söyledi. Şimşek, "Ortaya koyduğumuz programla biz tekrar enflasyonu tek haneye indireceğiz." ifadelerini kullandı. Ayrıca Şimşek, ‘’ MTV'de düzenlemeyi aklımızdan bile geçirmedik’’ dedi.

Kaynak İnfo Yatırım

Hibya Haber Ajansı