Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bakan Kacır: “100 bin teknogirişim hedefimiz var”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Turcorn 100 Programı’na seçilen ilk 15 turcorn adayını açıkladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde Turcorn Adayları Tanıtım Toplantısı’na katıldı.

Teknoloji girişimciliğinin Türkiye Yüzyılı’nda ekonomide yazılacak yeni başarı hikayesinin ana aktörü olduğunu belirten Kacır,   Ar-Ge teşviklerimizden, teknopark uygulamalarımıza, TÜBİTAK desteklerinden KOSGEB programlarına ve girişim sermayesi fonlarına pek çok uygulama ve düzenleme ile Türkiye’nin teknoloji girişimlerini büyütmek için çalışıyoruz” dedi.

Bakan Kacır girişimcilik ekosistemi hakkında da konuşarak, “2 yılda adeta sıfırdan bir girişimcilik ekosistemi kurduk. Teknoparklarımızın sayısını 2’den 101’e, teknoparklarımızda Ar-Ge ve inovasyon yapan girişimlerin sayısını 56’dan 10 binin üzerine çıkardık. TÜBİTAK Bigg programıyla 2 bin 293 teknoloji girişiminin kurulmasını sağladık. 2018’den bu yana düzenlediğimiz TEKNOFEST’lerle milyonlarca genci teknoloji geliştirme yolculuğuna kazandık” açıklamasında bulundu.

100 bin teknogirişim hedefleri olduğunu vurgulayan Bakan Kacır, “Daha fazla teknoloji girişimi çıkarmak, binlerce genç girişimcinin hayallerini projelere, projelerini girişimlere dönüştürmesini sağlamak öncelikli amaçlarımızdan biri. Bu hedefin bir tamamlayıcı unsuru da Türkiye’den milyar dolar değeri aşan teknoloji girişimleri çıkarmaktır” diye konuştu.

Bakan Kacır 10 yılda yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapılan Türk teknoloji girişimlerine, sadece son 3 yılda 4 milyar dolara yakın yatırım yapılmış olması yakaladığımız ivmeyi gösteriyor” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“21 Aralık 2022de kamuoyuna duyurduğumuz ilk program sonrasında bugüne kadar 72 teknoloji girişimimiz turcorn adayı olmak için başvurdu.Bugün itibarıyla da Turcorn 100 Programı’na seçilen ilk 15 teknoloji girişimini kamuoyu ile paylaşıyoruz. “

 Bakan Kacır, konuşması sonrası seçilen 15 Turcorn adayına plaketlerini takdim etti.  

Hibya Haber Ajansı