Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Almanya’da aşırı sağcılığa karşı protesto

ALMANYA-20.01.2024-HİBYA- Almanya’nın birçok kentinde binlerce kişi ırkçılığa ve aşırı sağcılığa karşı protesto gösterisi düzenledi.

ALMANYA-20.01.2024-HİBYA- Almanya'nın birçok kentinde

Almanya'nın Nordrhein-Westfalen eyaletinde, Bielefeld, Münster ve Bochum başta olmak üzere birçok şehirde, Alternatif Partisi (AfD) ve aşırı sağcılığa karşı geniş çaplı protesto gösterileri gerçekleşti.

Bielefeld'de protestoya beklenenden çok daha fazla, yaklaşık 6 bin kişi katılırken, polis bu sayıyı 2 bin 500 olarak belirtti. Münster'de ise 10 binden fazla kişi toplandı. Gösteriler, "Birlikte Sağa Karşı", "Demokrasiyi Savunmak" ve "Irkçılığa, Sağcı Kışkırtmaya, Sınır Dışı Etme ve AfD'ye Karşı" gibi sloganlar altında düzenlendi.

Gösteriler, geçtiğimiz kasım ayında Potsdam'da düzenlenen ve AfD politikacılarının da katıldığı bir sağcı radikal toplantının ardından gerçekleşti. Nordrhein-Westfalen'deki üç büyük Evangelist Kilisesi'nin liderleri de protestolara destek vererek halkı katılmaya çağırdı.

Genel olarak barışçıl bir atmosferde gerçekleşen gösteriler, Almanya'da artan aşırı sağcılığa ve AfD'nin politikalarına karşı toplumun güçlü bir tepkisi olarak kaydedildi.

Hibya Haber Ajansı