Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ABD ve Hong Kong dışındaki Asya-Pasifik piyasaları yükseldi

İSTANBUL- 30.01.2024-HİBYA- Asya-Pasifik piyasaları yeni günde, gayrimenkul geliştirme şirketi China Evergrande’nin ağır borçları nedeniyle tasfiye kararının etkisiyle gelen satışlar nedeniyle düşen Hong Kong dışında, genel olarak yükseldi.

İSTANBUL- 30.01.2024-HİBYA-  Asya-Pasifik

Zor durumdaki emlak geliştiricisinin hisselerinde işlemler haftanın ilk gününde yüzde 20'den fazla düştükten sonra durduruldu. Bir Hong Kong mahkemesi, bir zamanlar Çin'in en büyük emlak firmalarından biri olarak kabul edilen firmanın tasfiyesine karar verdi.

Hong Kong'un Hang Seng Endeksi açılışta yüzde 1,58 düşerken, Çin anakarası CSI 300 Endeksi yüzde 0,5 geriledi. Japonya'nın Nikkei 225 Endeksi yüzde 0,3 yükselirken, geniş tabanlı Topix Endeksi hafif yükseldi.

Japonya'da işsizlik oranı Aralık ayında, yüzde 2,4'e gerileyerek bir önceki ayın yüzde 2,5'inden daha düşük ve ekonomistlerin yüzde 2,5 olan beklentilerin biraz altında gerçekleşti.

Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0,58 değer kazanırken, küçük ölçekli Kosdaq Endeksi toparlandı ve marjinal bir yükseliş gösterdi. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi güne yüzde 0,49 artışla başladı ve üst üste yedinci gün kazanç sağladı.

ABD'de S&P 500 Endeksi Pazartesi günü yükseldi ve Wall Street'in birkaç mega-cap teknoloji kazanç raporuna ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Çarşamba günü açıklanacak faiz politikası kararına beklentileriyle yeni bir rekor düzeyden kapandı.

Gösterge olarak kabul edilen S&P 500 Endeksi yüzde 0,76 artışla 4.927,93'e yükselip, önceki zirve olan 4.894,16 puanı da aşarak, en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması da yüzde 0,59 artarken, Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1,12 değer kazandı.

Hibya Haber Ajansı