Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

2023 yılında 400’den fazla yabancı grup Xinjiang’ı gezdi

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, 2023 yılında 400’den fazla yabancı grubun Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaret ettiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, 2023 yılında 400’den fazla yabancı grubun Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaret ettiğini belirtti.

Pakistan merkezli “Günlük Birlik” gazetesinin genel yayın yönetmeni Tahil Faruk basına verdiği demeçte, “Geçen ay, Pakistan’ın düşünce kuruluşlarıyla beraber Xinjiang’ı gezdim. Bölgedeki Müslümanların mutlu bir yaşam geçirdiğini ve özgür inançlara sahip olduğunu gördüm. Batılı ülkelerin ortaya çıkardığı sözde ‘Xinjianglı Müslümanların insan haklarının çiğnenmesi’ gibi iddialar tamamen asılsızdır” ifadelerini kullandı. 

Wang bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında, 2023 yılında Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Endonezya, Japonya, Mısır, Fransa ve Kanada gibi ülkelerin yanı sıra Arap Birliği ile İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası örgütlerden 4 bin 300’den fazla kişiden oluşan 400’den fazla yabancı grubun Xinjiang’ı gezdiğini ifade etti. 

Wang, Xinjiang’ı ziyaret eden yabancılar arasında yetkililer, diplomatik misyonlar, din adamları, uzmanlar, basın mensupları ve sıradan vatandaşların bulunduğunu dile getirdi. 

Wang, yabancıların Xinjiang’daki diyanet işlerinin gelişmelerini, kültürel mirasların korunmasını ve ekonomik kalkınmaları takip ettiğini, ve bölgede yaşayan vatandaşların mutlu yaşamını yerinde gördüğünü sözlerine ekledi. 

Hibya Haber Ajansı